Bezpečnost potravin

Varování spotřebitelům – potravina nebezpečná pro alergiky

Vydáno: 13. 11. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 13. 11. 2013.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Penny Market s.r.o. neprodleně stáhnout z pultů obchodů potravinu Carré Piškoty Meruňka, piškoty s meruňkovým želé v čokoládě, v balení 150 gramů a s označením doby minimální trvanlivosti do 9. 12. 2013, distributor: Penny Market s.r.o., země původu: Polsko. Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny potvrdila přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 53 miligramů na kilogram. Vzhledem k tomu, že výrobce nevyznačil přítomnost alergenní látky na obalu, jedná se o potravinu škodlivou pro zdraví, která představuje riziko pro osoby s alergií na mléčnou bílkovinu. SZPI v souladu s požadavky Nařízení (ES) 178/2002 Sb. nařídila obchodníkovi okamžitě stáhnout uvedenou potravinu ze všech poboček.

Obchodní řetězec uváděl na svých pobočkách do oběhu 36 960 kusů spotřebitelských balení závadné potraviny, na základě uloženého opatření prodejce stáhnul z prodeje 211 kusů. SZPI doporučuje všem spotřebitelům s alergií na mléčnou bílkovinu, aby tuto potravinu nekonzumovali. Inspekce uvedenou potravinu odebrala v rámci kontrolní akce zaměřené na zjišťování přítomnosti alergenů v potravinách.

SZPI předala informaci o zjištění nebezpečné potraviny ostatním státům Evropské unie prostřednictvím notifikace v systému rychlého varování (RASFF). S kontrolovanou osobou zahájí inspekce správní řízení o uložení sankce.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Zdroj:  SZPI