Bezpečnost potravin

Varování před konzumací potraviny OxyElite Pro

Vydáno: 14. 11. 2013
Autor: Ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví varuje před konzumací potraviny OxyElite Pro, která je nabízena i na českých webových stránkách.

VAROVÁNÍ PŘED KONZUMACÍ POTRAVINY  OxyElite Pro  s obsahem látky aegeline

Hlavní hygienik ČR varuje před konzumací potraviny uváděné na trh pod názvem OxyElite Pro, která je nabízena zejména prostřednictvím internetového prodeje.

Potravina OxyElite Pro byla uvedena na trh USP Labs LLC, 10761 King William Dr., Dallas, TX 75220-2445, USA, jako doplněk stravy určený pro termogenní spalování tuků.

V současné době probíhá epidemiologické šetření FDA (U.S. Food and Drug Administration), CDC (Center for Disease Control and Prevention) související s výskytem 56 případů akutní nevirové hepatitidy, který je spojován s konzumací potraviny – doplňku stravy OxyElite Pro

(http://www.fda.gov/food/recallsoutbreaksemergencies/outbreaks/ucm370849.htm).

Ve složení potraviny OxyElite Pro je podle výrobce obsažena látka aegaline (N-[2-hydroxy-2(4-methoxyphenyl)ethyl]-3-phenyl-2-propenamide), jejíž bezpečnost pro použití v potravinách nebyla doložena a z tohoto důvodu byl výrobci FDA zaslán varovný dopis (http://www.fda.gov/ICECI/EnforcementActions/WarningLetters/2013/ucm371203.htm) .

Tato potravina je nabízena rovněž na webových stránkách, a to i českých, kdy z této nabídky není jasné, zda se jedná o doplněk stravy nebo o potravinu pro zvláštní výživu, potravinu určenou pro sportovce a pro osoby při zvýšeném tělesném výkonu, a Ministerstvo zdravotnictví nemá k dispozici přesné složení této potraviny.

Dne 11. října 2013 bylo vydáno důrazné varování FDA před konzumací této potraviny (doplňku stravy) do doby ukončení epidemiologických šetření. Z 56 případů akutní nevirové hepatitidy bylo nejméně 22 hospitalizací z důvodu akutní hepatitidy, ve dvou případech došlo k transplantaci jater a je hlášeno jedno úmrtí. Varování před konzumací této potraviny bylo vydáno rovněž systémem INFOSAN WHO (The International Food Safety Authorities Network World Health Organization).

Ministerstvo zdravotnictví při aplikaci principu předběžné opatrnosti nepovažuje vzhledem k možným vážným zdravotním dopadům na lidské zdraví potravinu OxyElite Pro za bezpečnou a varuje před její konzumací.

Zdroj:  Ministerstvo zdravotnictví