Bezpečnost potravin

Vánoční a novoroční přání od pražských hygieniků s náměty na zdravé stravování a pohybové aktivity

Vydáno: 23. 12. 2019
Autor: HSHMP

I o Vánocích je možné žít zdravě.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) si předně dovoluje všem Pražanům popřát klidné a pohodové Vánoce a do nového roku 2020 pak především hodně zdraví a štěstí. Současně nabízí několik tipů na zdravější stravování a vhodnou pohybovou aktivitu.  

FOTO č. 1: vánoční a novoroční přání MUDr. Zdeňky Jágrové, pověřené zastupováním ředitele HSHMP

I o Vánocích je možné žít zdravě 

Mnoho lidí se mylně domnívá, že nevyhnutelnou součástí Vánoc je přibírání na váze. Tento mýtus u lidí, kteří pravidelně sportují v rozhovoru pro noviny Deník letos 3. prosínce vyvrátil osobní trenér a výživový poradce Martin Jungmann. „Pokud po většinu roku provádíme pravidelnou fyzickou aktivitu, tak se nabrání tukových zásob nemusíme děsit. Metabolismus je nastartovaný na plné obrátky a většinu dobrot zužitkuje,“ řekl Martin Jungmann. Jiná situace však nástává u lidí, kteří se pravidelné fyzické aktivitě nevěnují. „V opačném případě ale hrozí při neřízeném obžérství následky v podobě nevzhledných kilogramů tuku. Pokud chce člověk v jídle hřešit, měl by zařadit i nějakou aktivitu, například svižnější procházku. Také doporučuji konzumovat sladké a slané s hodinovým odstupem, trávení vám poděkuje,“ vysvětlil dále Martin Jugmann, podle kterého je nutné hledat vyváženost mezi příjmem a výdejem energie: „Jak se říká, všeho s mírou. Jeden až dva dny nezřízené konzumace jídla a dobrého pití vám postavu nezkazí. Pokud si chcete dopřát něco dobrého, zbytečně se nepřejídejte a spíše degustujte. Další den se vraťte ke své běžné jídelní rutině,“ doplnil.  

Italské noviny Corriere della Sera publikovaly 21. 12. 2016 informace o tom, že v zimě je snadné přibrat nějaké to kilo navíc: krátké dny působí na náladu, která nás vede k tomu, že hledáme útěchu v jídle, a špatné počasí drží doma toho, kdo sportoval pod širým nebem. Chlad nás vybízí, abychom si dávali kalorická jídla. Pokud nic nezměníme, pak po Vánocích bude ještě obtížnější vrátit se k původní váze. Abychom se neuchylovali k drastickým a nebezpečným dietám, je lépe dodržovat několik pravidel. Italský deník Corriere della Sera jich nabídl hned osm. 

FOTO č. 2 ilustrační obrázek 

 

1. Pijte vodu. Dva litry vody z kohoutku nebo z lahve za den tělu zajistí potřebnou hydrataci bez prázdných kalorií.
2. Naučte se poznat, kdy jste sytí. Přestaňte jíst ve chvíli, kdy jste zkonzumovali 80 procent své obvyklé porce a vyčkejte 20 minut. To je čas nezbytný k tomu, aby žaludek vyslal do mozku signál, že už má dost. Pocit sytosti závisí na emocích, na hormonech, na tom, jak dlouho jídlo koušeme, i na tom, jak je jídlo vydatné. Volte potraviny bohaté na vlákninu a proteiny místo cukrů a tuků, které sice vyvolávají bezprostřední pocit sytosti, ten však za krátkou dobu vymizí.
3. Vždy snídejte. „Oproti tomu, co se říká, nezvyšuje dobrá snídaně riziko, že bychom to s kaloriemi přehnali. Kdo pravidelně snídá, má menší předpoklady k nadváze a obezitě. Snídaně musí kromě sacharidů obsahovat i proteiny a tuky pro jejich schopnost prodloužit pocit sytosti. Několik mandlí či ořechů, sklenka mléka nebo jogurt a vejce jsou dobrou volbou, poněvadž kromě proteinů a tuků obsahují vitaminy a minerály,“ řekl předseda italské asociace pro klinickou výživu Giuseppe Fatati.
4. Jezte o trošku méně. Stačí snížit kalorický příjem o 100 kalorií denně. Za celý týden sníte o 700 kalorií méně, a za rok tak můžete shodit téměř deset kilogramů. Zvykněte si na „správné“ porce. Americké ministerstvo zemědělství potvrdilo, že většina lidí klame sebe sama, když si myslí, že sní větší porce ovoce, mléčných výrobků a masa a méně sladkých a tučných produktů.
5. Dopřávejte si lehkou večeři. Čím později večeříte, tím méně můžete spálit zkonzumované kalorie. Pro dospělého, který potřebuje denní příjem 2000 kalorií, by večeře měla obsahovat asi 600 kalorií. Je žádoucí dávat přednost sacharidům s nízkým či středním glykemickým indexem, jako jsou celozrnné produkty, a potravinám, které jsou zdrojem proteinů, jako jsou ryby a bílé maso či luštěniny doplněné zeleninou a ovocem. Snižte příjem tučných a smažených jídel, která se špatně tráví a mohou narušovat spánek. Pokud jde o alkohol, omezte se na jednu sklenku, nejraději červeného vína. Večeře musí nasytit, abychom později neměli chuť na pamlsky.
6. Choďte. Každý den se snažte trochu si přidávat. Je to změna, která bude mít významný příznivý vliv na zdraví, nejenom na snižování hmotnosti. „Chůze dělá dobře všem orgánům a celému tělu. Snižuje krevní tlak a riziko všech chorob srdce a žil i riziko nádorů, je indikována pro ty, kdo trpí astmatem a bronchitidou. Také reguluje metabolismus a je prevencí proti cukrovce. Konečně působí proti stresu a úzkosti a přispívá ke snížení pravděpodobnosti depresí,“ uvedl Gianfranco Beltrami z Parmské univerzity.
7. Posilujte svaly. Po třicítce se svalová hmota začíná snižovat asi o jedno procento za rok. Proto mají starší lidé tendenci tloustnout. Sval je metabolicky aktivnější než tuková tkáň a spotřebovává kalorie i při odpočinku.
8. Nikdy nejezte potraviny přímo z původního balení. Dejte si je na talíř a rozdělte na menší porce. Barva pokrmů, velikost sklenic, typ osvětlení a výběr správného stolu v restauraci: studie potvrzují, jak lze různým způsobem docílit toho, abychom snědli méně kalorií, aniž bychom si toho byli vědomi. Malé talíře a sklenice se zdají plnější a vy budete spokojeni, i když sníte méně.

 

V Praze 20. 12. 2019

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP

Zdroj: HSHMP