Bezpečnost potravin

Vánoční a novoroční přání od pražských hygieniků s náměty na zdravé stravování a pohybové aktivity zdarma

Vydáno: 27. 12. 2018
Autor: HSHMP

Náměty pro zdravé stravování a pohybové aktivity o vánočních svátcích

Vánoční svátky jsou symbolem klidu, pohody a přátelství, ke kterým neodmyslitelně patří stromeček, dárky, cukroví a samozřejmě také dobré jídlo. Pro řadu lidí jsou však vánoční svátky rovněž zdrojem stresu a obav, jak celé svátky zvládnout. 

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) si předně dovoluje všem Pražanům popřát klidné a pohodové Vánoce a do nového roku 2019 pak především hodně zdraví a štěstí. Současně nabízí několik tipů na eliminaci stresu během svátečních dnů, zdravější stravování, ale hlavně informaci s nabídkou sportovních aktivit, a to zcela zdarma.Zdravé stravování o Vánocích

Dodržovat o vánočních svátcích správné stravovací návyky není právě jednoduché. Tradiční vánoční pokrmy v mnohých případech v podstatě ze stravy vyloučit není úplně možné. Přesto je žádoucí se zaměřit alespoň na to v jakém množství, a jak často tato jídla konzumujeme. Také o Vánocích je přínosné dodržovat pravidelný stravovací rytmus a hlídat si správné složení jídelníčku. Měli bychom se snažit jíst pravidelně, jídlo si rozdělit do čtyř až pěti denních dávek a dodržovat pitný režim – vypít dva až tři litry tekutin. Vhodné je rovněž si právě na období vánočních svátků jídelníček tak zvaně naplánovat. Večer je vhodné si v klidu sednout a naplánovat si jídelníček na další den. Snahou by mělo být alespoň přibližně dodržet správný denní energetický limit. To znamená, že pokud sníte například více sladkostí, je vhodné následně ubrat u svačiny či večeře, nebo zvýšit v daný den energetický výdej – procházkami nebo cvičením.

Kromě cukroví, vánočky, smaženého kapra, bramborového salátu nebo třeba řízků je totiž o Vánocích možné plně v souladu s vánočními tradicemi konzumovat i zdravé pokrmy, jako jsou například vánoční kuba, jablka se skořicí, sušené švestky, rybí polévka nebo jiné pokrmy z ryb. A na ty bychom určitě neměli zapomínat!

Velmi zajímavé rady, jak Vánoce zvládnout bez stresu a přejídání obsahuje osvětový článek zveřejněný na internetových stránkách obecně prospěšné společnosti STOB – link: http://www.stob.cz/cs/zvladnete-vanoce-bez-stresu-a-prejidani .

Eliminace stresových okamžiků

Několik užitečných námětů k eliminaci stresových okamžiků obsahuje osvětový leták Státního zdravotního ústavu „Pohodové Vánoce…“ – ke stažení ZDE .

TÝDEN SPORTU ZDARMA 2018

Pražané mají již několik let velkou výhodu, že po kaloricky náročných vánočních svátcích mají příležitost se zcela zdarma věnovat širokému spektru pohybových aktivit. Tuto příležitost dostávají díky hlavnímu městu Praze, které pro své obyvatele, v podstatě jako vánoční dárek, pravidelně organizuje akci Týden sportu zdarma. Ve dnech 25. – 31. prosince se tato bezesporu jedinečná akce uskuteční znovu. Lidé nabízené sportovní aktivity  často a rádi využívají. Veškeré podrobnosti je možné vyhledat na internetové stránce https://prahasportovni.eu/tyden-sportu-zdarma-2018/ .  


 
Pražané si budou moct vybrat z tradičních nabídek, nebo si vyzkoušet sporty, které ještě na vlastní kůži nepoznali. Využít mohou tradičně pestrou nabídku sportů. Mezi nejoblíbenější sporty patří plavání, bruslení, lezení, spinning, squash, softball, florbal či tenis. 

Vzhledem k omezené kapacitě sportovišť je nutná telefonická či online rezervace.

Akce se pořádá především díky pražským klubům a sportovištím, která se do Týdne sportu zdarma aktivně zapojují. Zvýšenou návštěvnost díky tomu vykazují například menší lokální sportoviště, zdravotní kurzy, nebo Domy dětí a mládeže.  

OBECNÉ INFORMACE  

Kdy? 25. –  31. 12. 2018
Kde? Různá sportoviště na území hlavního města Prahy – veškeré detaily na internetové stránce https://prahasportovni.eu/tyden-sportu-zdarma-2018/
Odkdy se můžu rezervovat a kde? Od 21. 12. přes registrační systémy samotných sportovišť. Seznam klubů i s kontakty a nabídkou naleznete na webu Prahy sportovní

 

PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVNÍKY

• Registrace jsou možné od pátku 21. 12. – je ale nutné se předem podívat na nabídku sportoviště na stránkách prahasportovni.eu – některá sportoviště umožňují registraci pouze dva dny dopředu.
• Na stránkách prahasportovni.eu mohou návštěvníci sledovat, zda na sportovišti není vyčerpaná kapacita.

 

V Praze 21. 12. 2018

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP

Zdroj: HSHMP