Václavky z lesů jsou perfektním zdrojem vysoce ceněného melaninu
Informace portálu Gate2Biotech
Známý pigment melanin chrání lidskou pokožku před škodlivým UV zářením, a také tvoří opálení. Zároveň je to ale nesmírně cenný biomateriál se širokým využitím. Problém je, kde ho vzít v dostatečném množství. Jde o složitý biopolymer, jehož syntetická výroba je komplikovaná a nákladná. Syntetický melanin navíc nemá některé vlastnosti toho přírodního.
Pokud jde o získávání melaninu z přírodních zdrojů, jeho „těžba“ z mikroorganismů zatím nebyla příliš úspěšná. Kvůli tomu je dnes melanin velice drahý, mnohem dražší než zlato.
Odborníci švýcarských laboratoří materiálových věd EMPA vyvinuli jednoduchý postup, který umožňuje získat melanin ve velkém. Jak uvádí Francis Schwarze z výzkumného týmu, melanin je extrémně stabilní vůči vlivům prostředí a je velmi slibným pro nové kompozitní biomateriály.
Schwarze a jeho kolegové při hledání vhodného přírodního zdroje melaninu, který by fungoval i v průmyslovém měřítku, narazili na běžnou houbu václavku cibulkotřennou (Armillaria cepistipes), která obvykle roste v lese, na zetlelém dřevu listnáčů i jehličnanů.
Tato václavka disponuje pozoruhodným metabolismem, díky němuž koncentruje těžké kovy, vyvolává světélkování dřeva a může také produkovat spoustu melaninu. Badatelé nalezli slibný kmen této václavky, který vyrobí asi tak tisíckrát více melaninu než jiné podobné houby.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D
Zdroj: Gate2Biotech