Bezpečnost potravin

V rámci osvětové kampaně Alkohol zodpovědně se PK ČR zaměří i na alkohol za volantem

Vydáno: 16. 10. 2015
Autor: PK ČR

Tisková zpráva Potravinářské komory ČR ze dne 14. 10. 2015.

Osvětová kampaň Alkohol zodpovědně, kterou Potravinářská komora České republiky společně se svými partnery spustila v říjnu, se věnuje také problematice alkoholu u řidičů.  Týden věnovaný problematice řízení pod vlivem alkoholu bude probíhat od 14. do 20. října.

Ve spolupráci s Policií ČR a BESIPem – samostatným oddělením ministerstva dopravy proběhnou v týdnu věnovaném Alkoholu a řízení speciální dopravně – bezpečnostní akce „Řídím, piju nealko pivo“, při kterých budou aktivně oslovováni řidiči a upozorňováni na neslučitelnost alkoholu a řízení motorového vozidla. Cílem je o této problematice opětovně informovat a odměnit jednorázovým alkotesterem řidiče, kteří se na silnicích chovají zodpovědně.

Přestože se jedná o téma, které je v souvislosti s negativními důsledky alkoholu propíráno patrně nejčastěji, je zde stále velké množství řidičů, kteří rizika alkoholu při řízení přehlíží. Jen za první polovinu roku 2015 jich bylo odhaleno přes dva tisíce. Alkohol je přitom jednou z nejčastějších příčin autohavárií – za ono období způsobil na dvanáct set nehod.

Alkohol působí zrádně – dodává sebedůvěru, ale současně s tím zpomaluje naše smyslové a motorické reakce. Pod vlivem alkoholu se výrazně snižuje schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, rozeznávání pohybujících se světel a způsobuje tzv. tunelové vidění. Vysoké teploty a únava mohou navíc účinky alkoholu násobit.

Samotné riziko, že řidič pod vlivem alkoholu způsobí dopravní nehodu, je mezi 0,3 až 0,9 promile pětkrát větší, než u řidiče střízlivého. V rozmezí 1 až 1,4 promile je pravděpodobnost již více než třicetkrát větší a s více než 1,5 promile v krvi riskuje řidič 128x víc než za střízliva.

Často opomíjeným faktem je to, že účastníky provozu jsou i cyklisté a i jejich chování na silnici může alkohol výrazně ovlivňovat. Jakožto řidičům nemotorových vozidel tak může i jim hrozit pokuta v případě, že řídí pod vlivem alkoholu a to částkou až 50.000 korun.

Zcela bez výjimek je tak nutné se vyvarovat konzumaci jakéhokoliv alkoholu před jízdou. Sebemenší množství této látky totiž negativně ovlivňuje schopnosti, jež jsou pro bezpečnost řidiče i všech ostatních účastníků zcela nezbytné. 

Více informací: Ing. Martina Ferencová, Martina.Ferencova@cspas.cz

TZ- Alkohol za volant nepatří.pdf [222.38 KB]

Zdroj:  PK ČR