Bezpečnost potravin

V opuštěné čtvrti se kazí maso a potraviny

Vydáno: 23. 8. 2002
Autor:

povodně; škody; potraviny; maso; úklid;

V opuštěných bytech pražského Karlína se kazí maso a potraviny. Jejich odklízení nešlo tak rychle, jak krizový štáb magistrátu předpokládal. Už dnes dopoledne se však většina obyvatel vrátí do svých bytů definitivně, nebo aspoň dostane nakrátko možnost zkažené potraviny vyklidit.
Do bytů,v nichž potraviny zůstanou nadále, jsou pracovníci magistrátu odhodláni vniknout v dalších dnech násilím a udělat pořádek sami.
Magistrát už na vyklízení kazících se potravin povolal speciální vojenskou protichemickou jednotku z Kroměříže.
Tuny zkaženého masa v zatopených velkoobchodech mohou podle náčelníka armádní zdravotnické služby Jana Petráše způsobit, že se draamaticky přemnoží hlodavci, kteří přenášejí nebezpečné choroby.
Co hrozí z masa? Hnijící maso by také mohlo způsobit smrtelné infekční nákazy, Leptospirózou počínaje a Legionellou či Weilovou žloutenkou konče.
SVS, posílená armádními experty, podniká podle generála Petráše všechny nezbytné kroky, aby zkažené potraviny co nejrychleji zlikvidovala v kafileriích. Každá jiná likvidace podporuje vznik infekčních nemocí.
Také ředitel pražského Magistrátu Zdeněk Zajíček ujistil, že speciální týmy vybavené dýchacími přístroji dělají vše co mohou. Včera se téměř s jednodenním zpožděním dovyklízel například velký karlínský supermarket. „Dva týmy hasičů nebyly schopny pracovat tak rychle, jak jsme si mysleli“, řekl Zajíček.
Očkování záchranářů. Hlavní hygienik Michael Vít včera uvedl, že zatím nebyla v ČR hlášena žádná epidemie žloutenky typu A nebo průjmu. Ministryně zdravotnictví Marie Součková vyhlásila mimořádné očkování proti virové hepatitidě A.
Na území postiženém záplavami se mu povinně podrobí hasiči, policisté, příslušníci havarijních a záchranářských služeb a civilní ochrany, stejně jako občané zapojení do záchranářských prací. V Ústeckém kraji už očkování včera začalo. Celkem tam má být očkováno na 3 500 lidí. Kromě záchranářů mají vakcínu dostat i oběti povodní, které přišly do styku s nebezpečnou vodou.

V. Syrová, J. Gazdík
MF Dnes, 13, 2002, č. 194, s. A/3 (Mik)