Bezpečnost potravin

V nelegálním skladu inspekce zjistila podezřelé lihoviny

Vydáno: 4. 2. 2013
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 1. 2. 2013.

Celkem 320 litrů lihovin bez zákonem vyžadovaných dokladů o původu – zejména rodných listů a faktur – zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v nelegálním skladu společnosti ALTALIMO s.r.o. a neprodleně uložila zákaz uvádět zboží do maloobchodní sítě. Při kontrole ve dnech 29. 1. a 30. 1. 2013 v areálu uvedené společnosti na adrese Mattoniho nábřeží 204/21, 360 01 Karlovy Vary identifikovala SZPI 254 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou společnosti Likérka Drak s.r.o. a 385 kusů spotřebitelských balení lihovin s etiketou společnosti Milan Kwaczek. K těmto lihovinám provozovatel nedisponoval povinnými nabývacími doklady a původ zboží nebyl schopen jakkoliv doložit, dále část lihovin nebyla označena výrobní šarží. Vzhledem k uvedeným skutečnostem výrobky nebylo možné identifikovat z hlediska původu lihu a podle zákona 110/1997 Sb. se tak jedná o potravinu neznámého původu, kterou není povoleno uvádět do oběhu.
Provozovatel dále porušil zákon 110/1997 Sb. tím, že neregistroval potravinářský podnik – sklad s potravinami a lihovinami – u příslušného inspektorátu SZPI a pokoušel se tak vyhnout výkonu kontroly. Inspekce na místě vedle sortimentu lihovin zjistila i skladování nealkoholických nápojů, vína, piva, cukru, kávy a cukrářských výrobků, celková plocha neregistrovaného skladu je cca 1 000m2. Vzhledem k tomu, že v průběhu kontroly došlo k vytopení skladu a nebyly tak zajištěny dostatečné hygienické podmínky pro skladování a uvádění potravin na trh a prostory nebyly řádně zabezpečeny před pronikáním škůdců, inspekce uložila zákaz na užívání prostor.
SZPI zjistila existenci nelegálního skladu v rámci pátrání po původu nelegálního alkoholu v maloobchodní síti, kontrola se uskutečnila za asistence Policie České republiky a Celní správy. S provozovatelem bude zahájeno správní řízení pro uvedená porušení potravinářského práva.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633
Zdroj: SZPI