Bezpečnost potravin

V listopadu si celý svět připomíná hrozbu ztráty účinnosti antibiotik

Vydáno: 18. 11. 2021
Autor: SZÚ

Informace Státního zdravotního ústavu

Antibiotická rezistence, neboli stále větší odolnost bakterií na účinky antibiotik, je problém, který stále nabírá na síle. Pokud bychom nezměnili své chování k antibiotikům, jejich nesprávné a často nadměrné užívání, odolnost bakterií vůči antibiotikům by mohla mít v roce 2050 na svědomí až 10 milionů úmrtí ročně . Proto v České republice startuje projekt „Prevence antibiotické rezistence“, jehož cílem je šířit osvětu o této problematice. Navíc v listopadu probíhá také Evropský antibiotický den (18. 11.) a Světový antibiotický týden (18. 11. – 24. 11.), jejichž ústředním tématem je právě antibiotická rezistence.

Navzdory tomu, že odolnost bakterií vůči antibiotikům představuje pro veřejné zdraví globální hrozbu, značná část společnosti se s tímto pojmem ještě nesetkala. To demonstrují také výsledky průzkumu agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021 na vzorku 2000 respondentů reprezentativní populace České republiky ve věku 16 – 65 let. Prozrazují, že o pojmu „antibiotická rezistence“ u nás neslyšela ani polovina dotazovaných (pouhých 43,5 %). V cílové skupině vysokoškoláků znají antibiotickou rezistenci 2 ze 3 (64,6 %) respondentů. 

„Průzkum jedině potvrzuje, jak je šíření osvěty náramně důležité. Lidé obecně často chybují z nevědomosti. Pokud konkrétně v našem případně netuší, že nějaká antibiotická rezistence vůbec existuje, pak nás nemůže překvapit, že nezachází s antibiotiky zodpovědně,“ upozorňuje docMUDrHelena ŽemličkováPh.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Státního zdravotního ústavu. 

Nový projekt bude šířit osvětu o antibiotické rezistenci mezi Čechy

Zkušenosti s osvětovými kampaněmi dávají naději na změnu, protože jejich dopad na veřejnost je ověřen praxí. V letech 2000-2007 probíhala obdobná akce ve Francii a během kampaně se skutečně v zemi radikálně snížil počet předepisovaných antibiotik, o desítky procent. 

V současné době u nás startuje projekt Prevence antibiotické rezistence, jehož realizátorem je Státní zdravotní ústav. Doufejme, že se nám podaří situaci změnit. Důležitým krokem je rozšířit mezi populaci povědomí o tom, jak správně antibiotika užívat a čeho se naopak vyvarovat. Pouze tak si ochráníme funkčnost „zázraku“ jménem antibiotika,“ dodává Helena Žemličková. 

Na naléhavost problému antibiotické rezistence poukazují i 2 světové iniciativy

Objasňovat lidem principy správného zacházení s antibiotiky a naopak se snažit vyvracet o nich dezinformace bude i letos program Evropského antibiotického dne (EAAD) i Světového antibiotického týdne (WAAW). Nadbytečné a nesprávné užívání antibiotik ke vzniku a šíření rezistence jednoznačně přispívá. Proto bakterie na antibiotika přestávají reagovat, a tím se značně komplikuje léčba infekcí, což zvyšuje riziko šíření onemocnění i úmrtí. Jedná se tedy o téma, které je třeba neustále připomínat. 

Zajímají vás fakta o antibiotické rezistenci? Zúčastněte se 18. 11. online přednášky

Evropský antibiotický den (EAAD) organizuje Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC). Poskytuje platformu a podporu jednotlivým národním kampaním o tom, jak svědomitě užívat antibiotika v EU/EHP. Koná se tradičně 18. 11. po celé Evropě. Kvůli pandemii bude letos EAAD probíhat v digitální formě včetně kampaní a spolupráce s „influencery“. K akci se váží následující hashtagy: #EAAD, #AntibioticResistance, #Antibiotics a #KeepAntibioticsWorking.

Kdo se chce dozvědět více, může se registrovat na webu ESCAIDE. V rámci EAAD bude právě 18. 11. od 10:00 do 11:30 SEČ probíhat online přednáška na téma: „Ani v době COVID-19 nezapomínejme na antibiotickou rezistenci. Zachovejme společně účinnost antibiotik.“ Akce je bezplatná a můžete se dozvědět nejnovější a především relevantní informace o antibiotické rezistenci od největších kapacit svého oboru. 

Šiřme povědomí, zastavme rezistenci

Světový antibiotický týden (WAAW), který začíná současně s Evropským antibiotickým dnem (18. 11.) a končí 24. 11., zaštiťují hned 3 organizace – Světová zdravotnická organizace (WHO), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE). Tématem letošní iniciativy je „Šiřme povědomí, zastavme rezistenci“. Zastřešující slogan zní „Antibiotika – zacházejme s nimi opatrně“.

Kampaň WAAW 2021 vyzývá zúčastněné včetně zákonodárců, poskytovatelů zdravotní péče a širokou veřejnost, aby se sami pokusili šířit povědomí o tom, co se pod pojmem antibiotická rezistence skrývá. K zastavení tohoto negativního trendu může dopomoci naprosto každý. Je třeba komunikovat s okolím a sdílet s ním třeba své zkušenosti s problematikou. 

Podpoříte boj proti antibiotické rezistenci modrou barvou?

V rámci Světového antibiotického týdne proběhne „barevná“ kampaň nazvaná „Go blue“, čímž se téma více vizuálně zviditelní. Světle modrá barva symbolizuje naději a také představuje spolupráci různých odvětví pro řešení této celosvětové zdravotní hrozby. Zapojit se můžete i vy tím, že v termínu 18. 11. – 24. 11. kamkoliv obléknete modrou barvu ať už fyzicky, nebo třeba na fotografiích pro online prostředí. 

Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz

 

 

Zdroj: SZÚ