V Číně vyvinuli nový test na detekci virů ptačí chřipky
Čínští vědci vyvinuli nový fluorescenční test, který je schopen vyšetřovaný vzorek simultánně testovat na přítomnost tří podtypů viru ptačí chřipky.
Vědci z Úřadu pro karanténu v Šenzenu vyvinuli nový rychlý test na detekci virů ptačí chřipky. Reagenční kit nazvaný „RT-PCR“ je schopen současně testovat vzorek na přítomnost podtypů H5, H7 a H9. Je to první testovací sada, která je schopna testovat simultánně více než jednu podskupinu virů. Členové vývojového týmu tvrdí, že reagenční kit je vysoce účinný, jeho použití je snadné, výsledky jsou k dispozici do 4 hodin. Test je vhodný pro testování drůbeže v karanténě, kontrolu onemocnění ptačí chřipkou u lidí a pro epidemiologický průzkum.
Region Šenzenu má bohatou vodní síť, stává se proto přechodným domovem migrujícího ptactva, které může být zdrojem viru ptačí chřipky. Šenzen je zároveň největším dodavatelem živé drůbeže do sousedního Hong Kongu. První verzi testu začal místní Úřad pro karanténu používat k testování drůbeže dodávané do Hong Kongu již v srpnu 2002. Na dalším vývoji, jehož cílem bylo zvýšit účinnost testu a snížit jeho cenu, spolupracovali vědci se společností Šenzen Taitai Gene Co. Výsledkem byl nový typ fluorescenčního RT-PCR reagenčního kitu, který splňuje světové standardy a je patentově chráněný.