Bezpečnost potravin

V Česku je potvrzen druhý případ prasečí chřipky

Vydáno: 4. 6. 2009
Autor: bodokova1

Jak oznámil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň, Česko má už druhý potvrzený případ nákazy prasečí chřipkou.

Nakaženou osobou je dospělá žena, která přicestovala koncem května z americké Arizony. Nemoc u ní měla lehký průběh, od úterý je v domácím ošetření. Nákazu virem A/H1N1 potvrdily ve čtvrtek dopoledne testy provedené Národní referenční laboratoří.
 
"Dva dny po příjezdu se u pacientky objevily první příznaky a dne 29. května se pro zhoršování obtíží (bolesti svalů, teplota) dostavila na Kliniku infekčních chorob FN Brno, kde byla hospitalizována," uvedl Sršeň.
 
Vzhledem k tomu, že od prvních příznaků neuplynulo více než 48 hodin, dostala podle mluvčího pacientka preventivně preparát Tamiflu. "Průběh onemocnění byl lehký. Dne 2. června byla pacientka bez klinických obtíží propuštěna do domácího ošetřování," doplnil Sršeň.
 
Prvním pacientem v Česku, u něhož byla potvrzena nákaza virem A/H1N1, byl pilot ČSA, který se nakazil při pobytu v New Yorku.
 
Výskyt takzvané prasečí chřipky byl dosud potvrzen v 68 zemích světa. Celkem šlo podle agentury Reuters přibližně o 20 000 případů, na následky tohoto onemocnění dosud zemřelo 126 lidí – 103 z nich zemřelo v Mexiku, 19 mrtvých hlásí Spojené státy, dva mrtví jsou z Kanady a po jedné oběti si nemoc vyžádala v Kostarice a v Chile.
 
V Evropě výskyt infekce virem nové chřipky A/H1N1 zatím hlásí 27 zemí, nejvíce jsou postiženy Británie, Španělsko, Itálie, Německo a Francie.
 
Zdroj: Sdělení MZ