Bezpečnost potravin

V akcích se prodávají méně kvalitní potraviny

Vydáno: 6. 4. 2018
Autor: PK ČR

Tisková zpráva PK ČR ze dne 5. 4. 2018.


Foto: Shutterstock

Potravinářská komora ČR vítá šetření Státní zemědělské a potravinářské inspekce v oblasti obchodními řetězci dovážených potravinářských výrobků určených pro akce, kdy se ukazuje nejen nízká kvalita těchto výrobků, ale také klamání spotřebitele pokud jde o deklarované složení.

Publikované výsledky kontroly zcela potvrzují dlouhodobé stanovisko Potravinářské komory ČR, že v akcích se prodávají výrobky s výrazně nižší kvalitou, než jsou výrobky bez akční ceny, ale i to, že tyto výrobky na náš trh proudí v převážně většině právě z Polska. „Již několik let poukazujeme na fakt, že u polských výrobců si obchodní řetězce objednávají právě pro akce výrobky s naprosto zoufalou kvalitou, které zde potom nabízí českým spotřebitelům jako výhodnou koupi, ačkoliv dochází jednoznačně k jejich klamání,“ doplňuje prezident PK ČR Miroslav Toman.

Fakt, že výrazně nižší obsah masa byl zjištěn u různých šarží dvou výrobků stejného výrobce, kterým je Pamapol S.A., ul. Wielunska 2, 97-438 Rusiec, Polsko, svědčí jednoznačně o tom, že jde o systémové pochybení a o takto nastavenou výrobu, nikoliv o chybu jednotlivce.

Potravinářská komora ČR dlouhodobě bojuje za výrazné snížení obrovského podílu akcí, kdy se v ČR prodá více než 50 % všech výrobků výhradně právě v tomto modelu, zatímco v zemích bývalé EU-15 se tento podíl pohybuje mezi 15 – 20 %,“ dodává Miroslav Toman. „Uvítáme i další kontroly právě u výrobků dovážených ze zahraničí pro tyto slevové akce i opatření, kdy je dovozce povinen prokazovat laboratorní analýzu výrobků od zahraničního výrobce, který se klamání spotřebitele dopustil. Opět se ale potvrzuje, že čeští spotřebitelé by měli dávat přednost českým výrobkům, které jsou pod přísnou a trvalou kontrolou našich dozorových orgánů. Vodítkem jim nepochybně mohou být renomované značky kvality nebo původu, jako je Klasa, Regionální potravina, Česká cechovní norma nebo Český výrobek – garantováno PK ČR,“ uzavírá prezident PK ČR M. Toman.

 

Více informací:

Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 296 411 184, 602 704 859
e- mail: vecerova@foodnet.cz
Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 – Malešice, 108 03 

TZ-V akcích se prodávají většinou méně kvalitní potraviny.pdf [338.46 KB]

Zdroj: PK ČR