Úvahy o označování potravin barvami semaforu
Britský úřad FSA propracovává možnost, jak jednoduše – červenou barvou - upozornit spotřebitele na nadměrný obsah tuků, přidaného cukru a soli v potravinářských výrobcích.
FSA (Velká Británie) prosazuje uvádění červených varovných upozornění na obalech potravin obsahujících vysoký podíl přidaného cukru, tuků, (příp.nasycených tuků) a soli. Červeně by na přední straně výrobků, jako jsou slazené snídaňové cereálie (např. Frosties od Kellogg´s), solené křupky a čokoládou obalované cereálie, měla být uvedena slova „jezte střídně (úsporně, omezeně)“. Naopak zelená barva by měla být použita u výrobků jako je např. zmrazený hrášek nebo pomerančový džus.
Spory panují ohledně toho, zda používat jednoduché „dopravní“ značení pro celý výrobek, nebo vícenásobné značení z hlediska tří (resp. čtyř) uvedených nežádoucích složek. Podle druhé verze by např. majonézový chlebíček měl červené označení pro tuk a sůl, zelené pro cukr a žluté (střední hodnota) pro nasycené tuky. Zmrazené rybí prsty by měly červené označení pro sůl, ale zelené pro cukr a nasycené tuky a žluté pro tuky. Čokoládové sušenky by měly červenou pro všechny uvedené složky.
Důvodem je vytvoření srozumitelného symbolu pro spotřebitele, aby mohl jednoduše posoudit výrobek. Spotřebitelům se nezdá dost srozumitelný symbol „zdravá strava“ ani systém používající směrná denní množství (GDA) složek. Systém by měl být vyzkoušen v obchodech.
Zástupci potravinářského průmyslu se obávají, že používání barevného značení bude znamenat démonizaci některých potravin.
Kriteria pro označování musí být podrobněji rozpracována, aby nedošlo k diskriminaci některých zdravých výrobků např. na bázi mléka, masa a ryb při jejich zařazování do vyvážené stravy. Musí se také vzít v úvahu, zda potravina obsahuje určité žádoucí složky jako vápník, železo, n-3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem. Je navrhován bodový systém, v němž by za „zdravější“ byly považovány potraviny s 0 až 2 body a za „méně zdravé“ potraviny s 3 až 8 body. Zjednodušený systém by mohl být zavádějící.
FSA prověřuje i možnosti používání směrných denních množství (GDA).
EU Food Law, 2004, č. 190, s.1-3