Bezpečnost potravin

Úřad FSA vydal průvodce pro studenty k bezpečné přípravě jídla

Vydáno: 26. 1. 2022
Autor: FSA

Úřad pro potraviny UK vydal průvodce pro studenty, kteří si sami připravují jídlo.

 

 

 

 

Úřad pro potraviny Spojeného království (Food Standards Agency, FSA) vydal pro studenty, kteří bydlí mimo svůj domov, průvodce s radami, jak si bezpečně připravit své jídlo.

Když jdou mladí lidé poprvé mimo svůj domov, bydlí v pronájmu nebo univerzitním kampusu, přebírají odpovědnost v rozhodování o tom, jaké jídlo budou jíst a jak je připravit. Je důležité, aby tito mladí lidé znali zásady bezpečnosti potravin a hygieny při manipulaci s potravinami.

Úřad FSA připravil kampaň, jejímž cílem je vzdělávat studenty v základech hygieny potravin. Nový průzkum úřadu ukázal, že studenti, kteří nemají zkušenosti s přípravou jídla a vařením, vítají rady o hygieně potravin, a tím i možnost předejít potenciálně rizikovému chování.

Narriman Looch, vedoucí oddělení pro kontrolu alimentárních nemocí ve Food Standards Agency říká: „Studenti, kteří odešli z domova, získávají více zkušeností a dovedností a většina z nich se v této fázi stává odpovědnou za vlastní rozpočet, nakupování potravin a vaření – to však může přinést i problémy.

Naše data ukazují, že existují specifické oblasti, se kterými mladí lidé často bojují. Například skladování syrových potravin odděleně od vařených potravin a dodržování data spotřeby. Je tedy důležité, aby si byli vědomi toho, jak bezpečně zacházet s potravinami.“

Naše doporučení k hygieně potravin se zaměřují na chování specifické pro studenty, jako je sdílení ledniček a skladování zbytků potravin, a zahrnují:

  • Pochopení dat použitelnosti a minimální trvanlivosti
  • Zmrazování a rozmrazování potravin
  • Hygiena potravin ve společné lednici
  • Správné vaření jídla

 

Kompletní průvodce je k dispozici k nahlédnutí zde: https://www.food.gov.uk/safety-hygiene/student-guide-to-food-safety-and-hygiene

Zdroj: Food Standards Agency (FSA),
https://www.food.gov.uk/news-alerts/news/the-fsa-is-helping-to-keep-students-safe-in-the-kitchen-with-new-a-student-guide