Bezpečnost potravin

Úřad EFSA zveřejnil doporučení týkající se pokračující kojenecké výživy s nižším obsahem bílkovin

Vydáno: 17. 5. 2017
Autor: EFSA

Úřad EFSA potvrdil, že pokračující kojenecká výživa s obsahem bílkovin nejméně 1,6 g / 100 kcal, vyrobená z kravského nebo kozího mléka, je bezpečná pro kojence.

Úřad EFSA potvrdil, že pokračující kojenecká výživa s obsahem bílkovin nejméně 1,6 g / 100 kcal, vyrobená z kravského nebo kozího mléka, je bezpečná a vhodná pro kojence žijící v Evropě. Současná legislativa EU stanovuje minimální obsah bílkovin v pokračující kojenecké výživě na 1,8 g / 100 kcal.

Při vědeckém hodnocení úřad EFSA vycházel z dietárních požadavků na bílkoviny u kojenců ve věku od 6 do 12 měsíců, zvažoval obsah bílkovin v mateřském mléce během prvního roku laktace, příjem bílkovin u zdravých evropských kojenců zjištěný v rámci dietárních šetření, a také posuzoval dvě konkrétní studie.

Úřad EFSA dospěl k závěru, že pokračující kojenecká výživa s obsahem bílkovin nejméně 1,6 g / 100 kcal z intaktních bílkovin kravského nebo kozího mléka, vyhovující požadavkům příslušných právních předpisů EU, je bezpečná a vhodná pro zdravé kojence žijící v Evropě.

Experti úřadu EFSA posuzovali rovněž pokračující kojeneckou výživu obsahující bílkoviny z jiných zdrojů, než je kravské nebo kozí mléko. Dostupné údaje ale neumožnily stanovit bezpečnost a vhodnost takovéto pokračující kojenecké výživy s obdobným obsahem bílkovin, vyrobených z izolátů sójových bílkovin nebo sójových bílkovinných hydrolyzátů.

Úřad EFSA hodnotil a zapracoval také zpětnou vazbu získanou od zúčastněných stran během sedmitýdenní veřejné konzultace.

 

 

Zdroj: EFSA