Bezpečnost potravin

Úřad EFSA obdržel cenu evropského ombudsmana

Vydáno: 8. 7. 2019
Autor: KM EFSA

Cena byla udělena za “MUST-B project” a “EU Bee Partnership“.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) obdržel cenu evropského ombudsmana za činnost ve správě institucí EU (Ombudsman Award for Good Administration 2019). Cena byla udělena v sekci Dokonalost prostřednictvím spolupráce (Excellence through collaboration) za zvyšující povědomí o vážnosti situace v problematice zdraví včel, konkrétně za iniciativy a projekty “MUST-B project” a “EU Bee Partnership“.

Za úřad EFSA cenu převzala na ceremoniálu v Bruselu dne 27. června 2019 od evropské ombudsmanky (Emily O’Reilly) paní Agnès Rortais (koordinující MUST-B project) a pan Stephen Pagani, reprezentant iniciativy EU Bee Partnership.

Celkovým vítězem pro rok 2019 se stala iniciativa Evropské komise týkající se snižování znečištění plasty a zvyšování povědomí o souvisejících nebezpečích. V celkem šesti dalších specifických kategoriích byly potom uděleny ceny za aktivity unijní veřejné správy, které mají viditelné a přímé pozitivní  dopady na život obyvatel. V letošním roce byly ceny vybírány z celkem 54 nominací.

MUST-B project je multidisciplinární pracovní skupina zabývající se od roku 2012 holistickým přístupem v hodnocení rizika násobných stresorů životního prostředí včel (fyzické, chemické, biologické a nutriční stresory).

EU Bee Partnership je v současné době důležitou cílovou platformou úřadu EFSA. Původně vznikla v roce 2017 jako EU Bee Partnership Discussion Group (DG) na základě dohody během akce “European Parliament’s Week of Bees and Pollination 2017”, brzy však začala hrát specifickou roli v rámci Stakeholder Engagement Approach úřadu EFSA. Specifitou partnerství je široké zastoupení účastníků – chovatelé včel, farmáři, nevládní organizace, veterináři, zástupci akademického prostředí, průmyslu, producentů a vědců zabývajících se problematikou včel.

 

Další podrobnosti o udělení ceny úřadu EFSA lze nalézt na adrese
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/190627

Související informace k MUST-B projektu naleznete na adrese
https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/bee-health

Související informace k iniciativě EU Bee Partnership naleznete na adrese
https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180629-0

 

Zdroj: EFSA