Bezpečnost potravin

Třináct farem otevře své brány veřejnosti. Projekt „Poznej svého farmáře“ startuje třetí ročník

Vydáno: 31. 5. 2016
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 31. 5. 2016.

Seznámit se s výrobci kvalitních potravin z malých rodinných farem a nahlédnout do fungování jejich hospodářství mohou lidé v rámci projektu „Poznej svého farmáře.“ Akce Ministerstva zemědělství se letos koná na třinácti místech po celé republice, odstartuje 4. června na Rodinné ekofarmě Polná v Karlovarském kraji.

Projekt, spuštěný před dvěma lety, má za cíl pomoci malým rodinným farmám s propagací jejich kvalitních potravinářských výrobků a zlepšit možnosti prodeje, tedy i ekonomiku farmy.

„Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví, i proto se jim v rámci akcí Poznej svého farmáře snažíme pomoci s propagací a přilákat tak nové zákazníky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zatímco v prvním roce se do akce, zaměřené především na rodiny s dětmi, zapojilo pět farem, loni už lidé mohli navštívit třináct míst napříč celou republikou. Stejný počet farem se otevře i letos. V loňském roce navštívilo tyto akce téměř 24 000 lidí, stejný počet očekáváme i letos. Na projekt Poznej svého farmáře je v letošním roce vyčleněno 4 719 000 Kč včetně DPH. Letos se pořizuje materiál a předměty, které budou použitelné i v dalších letech

„Pro návštěvníky jde o skvělou možnost, jak si najít místo pro pravidelný nákup kvalitních a čerstvých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky,“ uvedl ministr Jurečka.

Letošní ročník odstartuje v sobotu 4. června na Rodinné ekofarmě Polná, která se specializuje na ekologický chov masného skotu, koní, ovcí, ale také hus, kachen a slepic. Program na jednotlivých farmách a statcích je vždy podobný – návštěvníci si mohou prohlédnout hospodářství, seznámit se s provozem a výrobou farmářských produktů, ochutnat je a samozřejmě mají možnost je i zakoupit. V programu ale nechybí ani hry pro děti a hudební vystoupení.

Letošní novinkou je propagace sladkovodních ryb. Na jednotlivých farmách budou kuchaři v mobilním stánku prezentovat recepty ze sladkovodních ryb, způsoby jejich zpracování a bude zde i možnost ochutnávky. Vstup na všechny akce je zdarma.

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství
 

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2016

 • Rodinná ekofarma Polná (Karlovarský kraj)
  4. června 2016  
 • Biozelenina Velehrad (Zlínský kraj)
  11. června 2016
 • EKO-farma Kozí hrádek (Olomoucký kraj)
  25. června 2016
 • Farma Košík (Středočeský kraj)
   9. července 2016 
 • Farma Držovice (Ústecký kraj)
  23. července 2016 
 • Statek Horní Dvorce (Jihočeský kraj) 
  30. července 2016 
 • Farma Údolíčko (Plzeňský kraj)
  13. srpna 2016  
 • Farma Částkov (Pardubický kraj) 
  20. srpna 2016 
 • Statek U Pipků (Kraj Vysočina) 
  27. srpna 2016 
 • Ovoce Lexman (Královéhradecký kraj) 
  10. září 2016  
 • Farma Lukava (Liberecký kraj)
  17. září 2016 
 • Farma Lička (Moravskoslezský kraj)
  24. září 2016  
 • Horňácká farma (Jihomoravský kraj)
  8. října 2016

 

Více informací: www.poznejsvehofarmare.cz