Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 29.3. 2006

Vydáno: 29. 3. 2006
Autor:

Aktuálně k ptačí chřipce . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna . Více informací z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz. Další informace na http://www.ptaci-chripka.cz/. Své dotazy ohledně ptačí chřipky můžete volat na Zelenou linku 800 100 415 při MZe ČR

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

Dnes, krátce po poledni, potvrdila referenční laboratoře EU ve Velké Británii ve Weybridge, že v prvním případě objevení ptačí chřipky v ČR šlo o vysoce patogenní virus aviární influenzy H5N1. Potvrdila tak dobrou práci Národní referenční laboratoře pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha.

 

Zároveň sdělujeme, že u uhynulé labutě, nalezené v Českých Budějovicích na pravém břehu Vltavy a včera  (28. 3.) vyšetřené, potvrdily testy, opět v laboratoři v Praze, že šlo o virus ptačí chřipky. Zatím lze říci, že šlo H5, další vyšetřování pokračují.

 

Potvrzení vysoce patogenního typu u druhého případu lze očekávat z referenční laboratoře EU ve Velké Británii ve Weybridge pravděpodobně v příštím týdnu.

 

Ve světle těchto informací je zřejmé, že Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj správně přijala mimořádná veterinární opatření již od včerejší půlnoci (tj. od 28. 3.).

 

Do dnešního dne bylo u nás vyšetřeno celkem 1 457 uhynulých ptáků, z toho bylo nejvíce labutí, celkem 152 a divokých kachen, celkem 256.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.