Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 28.1.2004

Vydáno: 28. 1. 2004
Autor:

Další země kvůli chřipce zakazovat nemusímeAutor: tiskový mluvčí SVS ČR Ing.J.Duben

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz

Další země kvůli chřipce zakazovat nemusíme
V souvislosti s hlášením výskytu ptačí chřipky (aviární influenzy) na území Číny nemusí Státní veterinární správa platný zákaz včera rozšířený na všechny asijské země s výskytem dále modifikovat, neboť z této země se k nám dovážet nic pernatého již léta nesmí.
Poslední platný zákaz z počátku roku 2000 platící pro Čínu se týká drůbeže a ptáků s ohledem na v této zemi se vyskytující Newcastleskou chorobu drůbeže (pseudomor drůbeže) a jelikož na tuto nemoc jsou vnímaví titíž živočichové jako na influenzu, není třeba formulovat nový zákaz.
Hrozba ptačí chřipky pro člověka spočívá především v tom, že by v jedinci zároveň nakaženém lidskou chřipkou a ptačí chřipkou mohl být lidský virus „geneticky obohacen“ o vlastnosti toho ptačího a poté by mohl vzniknout nový agresivnější chřipkový kmen přenosný už potom z člověka na člověka. Této možnosti se odborníci obávají, nicméně dosud se nic takového nestalo.
Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli aviární influenze upozorňuje turisty mířící do zemí s výskytem, aby se vyhnuli v oblastech, kde se ptačí chřipka vyskytla, návštěvě trhů, kde se prodává drůbež a samozřejmě i drůbežím farmám.
Nebezpečí pro chovy drůbeže spočívá v tom, že se rychle šíří, znamená i vysoké úhyny a je nutné, aby se zamezilo dalšímu šíření podniknout razantní zdolávací opatření.
Připomínáme, že aviární influenza, neboli ptačí chřipka, nebyla dosud nikdy na našem území diagnostikována a doufáme, že tomu tak bude i nadále.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz