Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 2.2. 2004

Vydáno: 2. 2. 2004
Autor:

Bude cestování se zvířaty jednodušší?Autor: tiskový mluvčí Ing.J.Duben

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,
e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz

Bude cestování se zvířaty jednodušší?
Volně žijícím zvířatům prakticky nelze bránit v pohybu, se zvířaty hospodářskými a zájmovými to je zcela jinak. Skot, ovce, prasata, drůbež a další hospodářská zvířata potřebují při pohybu za hranice kraje veterinární osvědčení pro přesun, které potvrzuje soukromý veterinární lékař. Pokud cestují naposledy, tj. na jatka, pak musí mít toto osvědčení vždy, tedy i na území kraje.
Po vstupu naší republiky do EU se v podstatě nic nezmění, jen vlastně padnou hranice, a to se projeví v tom smyslu, že například pro cestu jatečných prasat do německých či rakouských jatek bude postačovat veterinární osvědčení, které se používá u nás a v EU.
Pokud někdo pojede za hranice na výlet na koni, tak si musí uvědomit, že se sice pohybuje po společném „komunitárním“ prostoru, nicméně logicky musí mít s sebou průkaz koně s vyplněnými údaji o původu, identifikaci i veterinárními záležitostmi.
K hlavní změně zřejmě dojde pro cestovatele se psy, kočkami či fretkami, tedy se zvířaty vnímavými vůči vzteklině, u kterých je z tohoto pohledu největší riziko. V EU bude totiž od letošního července pro cestování s vyjmenovanými zvířaty (psy, kočkami, fretkami) povinný pas, kde bude místo pro potvrzení povinných očkování, ale bude zde také možné ověřit identitu zvířete. Navíc bude povinné zvíře opatřit tetováním nebo elektronickým čipem podle mezinárodních ISO norem (ISO 11784 a ISO 11785). Pokud by zvíře bylo označeno čipem, který nesplňuje tyto normy, musí mít chovatel s sebou čtečku tohoto čipu. Čipovat bude moci soukromý veterinární lékař, který bude též potvrzovat údaje v pasu, který bude vydávat a evidovat státem určená autorita. Věříme, že bližší údaje budou známy včas, aby před turistickou sezónou bylo jasno.
Dosud, do doby vstupu ČR do EU však platí, že tato zvířata musejí mít mezinárodní očkovací průkaz s vyznačeným potvrzením o vakcinaci proti vzteklině u zvířat starších než 3 měsíce. Pokud však země, kam mají namířeno, nemá další případné požadavky. Do Británie, Irska a Švédska zatím stále platí, že pes sem může také za podmínky, je-li vakcinovaný proti vzteklině, ale navíc musí mít výsledky vyšetření na protilátky z některé v EU akreditované laboratoři na vzteklinu, a ještě musí absolvovat minimálně tříměsíční karanténu.
Očekáváme však, zřejmě do konce dubna, vyjádření Evropské komise k žádosti všech kandidátských zemí, zda se i na nás budou vztahovat stejné podmínky, jako na ostatní členské státy, tj. že v případě cestování na Britské ostrovy či do Švédska bude stačit očkování a laboratorní vyšetření na protilátky. U nás má být do dubna akreditována Národní laboratoř na vzteklinu v Liberci. Některé země ji již nyní takto i akceptují, dokonce i z Commonwealthu, např. z Austrálie.
Domníváme se, že bude-li Evropská komise mezi kandidátskými zeměmi rozlišovat, tak my budeme mezi těmi lepšími. Úroveň našeho státního veterinárního dozoru dosud žádná z inspekcí z EU nezpochybnila, navíc i vzteklina, ze které je stále největší obava, u nás nebyla skoro tři roky diagnostikována. Vzteklinu se u nás daří likvidovat zejména díky plošné letecké vakcinaci volně žijících lišek, které jsou v přírodě hlavním „rezervoárem“ viru vztekliny.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz