Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy ČR 12. 10. 2005

Vydáno: 12. 10. 2005
Autor:

Zákaz pro Turecko platí . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ  VETERINÁRNÍ  SPRÁVA ČESKÉ  REPUBLIKY

Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154,  fax: 227 010 190,

e-mail: j.duben@svscr.cz; web: http://www.svscr.cz.

 

 Aby nebylo pochybností, uvádíme, že Evropskou komisí avizovaný zákaz  dovozu ptáků a nezpracovaného peří z Turecka kvůli aviární influenze v západní Anatolii byl Komisí v pondělí 10. 10. přijat. Včera 11. 10. jsme toto rozhodnutí ve večerních hodinách obdrželi a proto jeho ustanovení, jako samozřejmě okamžitě platící i pro ČR citujeme.

 

Vzhledem k tomu, že dovozy ptáků a drůbeže a produktů z nich nebyly do EU povoleny, přijala Evropská komise rozhodnutí, které podmínky – zákaz – pro Turecko rozšiřuje. Tedy okamžitě se pozastavuje z tureckého území dovoz „jiných živých ptáků než drůbeže“ a to včetně ptáků doprovázených jejich majiteli (tím se rozumí ptáci v zájmovém chovu) a dále pak nezpracovaného peří a nezpracovaných částí peří.

 

V případě obchodování peřím je v rozhodnutí specifikováno, že je možné jedině za předpokladu, že je doprovázeno certifikátem, že bylo ošetřeno tak, aby byl patogenní původce zneškodněn (proudem páry nebo jinou metodou).

 

Toto rozhodnutí platí do 20. 10., kdy toto rozhodnutí může být prodlouženo, popřípadě jinak blíže specifikováno.

 

O skutečnostech uvedených v rozhodnutí Evropské komise samozřejmě Státní veterinární správa informovala jak Pohraniční veterinární správu v Praze Ruzyni, tak samozřejmě i všechny krajské veterinární správy.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

 

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.