Bezpečnost potravin

Tisková zpráva Státní veterinární správy 12. 9. 2006

Vydáno: 12. 9. 2006
Autor:

Na pomoc včelařům . Zpráva tiskového mluvčího Ing. J. Dubna

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA ČESKÉ REPUBLIKY
Slezská 7, 120 56 Praha 2, tel. tiskový mluvčí: 227 010 154, fax: 227 010 190,
   
Na pomoc včelařům
Nejen pro pomoc včelařům, ale také jako pomoc veterinárním inspektorům státního veterinárního dozoru jsou proškolováni laičtí prohlížitelé včelstev.
 
Několik posledních let organizuje Státní veterinární správa ČR kurz pro prohlížitele včelstev ve spolupráci s Českým svazem včelařů. Letos kurz započal ve dnech 11. a 12. února opět ve školicím středisku Středního odborného učiliště včelařského v Nasavrkách jako tomu bylo v loňském roce. Na školení se též podílí Institut celoživotního vzdělávání Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, který absolventům v září po složení zkoušek vydává osvědčení. (Na kurz je využito i příspěvku z EU prostřednictvím dotačního titulu, který vyplývá z Nařízení vlády č. 197/2005 z 11. 5. 2005, které vychází z Nařízení Rady 797/2004 a Nařízení Komise 917/2004).
 
Letos proběhnou závěrečné zkoušky absolventů kurzu prohlížitelů včelstev v Nasavrkách ve dnech 22. a 23. září. Celkem se zkoušek zúčastní na 90 posluchačů, včetně posluchačů odborné nasavrcké školy. Zkoušky probíhají za účasti zástupců SVS ČR a VFU Brno.
 
Budoucí prohlížitelé absolvovali odborné přednášky o legislativě, tj. o veterinárním zákonu a prováděcích vyhláškách, o problematice epizootologické – o nákazách včel (mor a hniloba včelího plodu, varroáza apod.), o otravách včel a o rostlinolékařské problematice z pohledu platných předpisů. Dozvěděli se též o nejnovějších metodách laboratorních vyšetření včel. Přednášeli pracovníci Státní veterinární správy ČR, odborníci na právo, laboratorní diagnostiku, léčení i odborníci z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Libčic.
 
Prohlížitelé včelstev pak mají nejčastější uplatnění při klinických vyšetřeních včelstev chovaných v ochranných pásmech okolo výskytu moru včelího plodu. Takováto vyšetření se provádějí zde u všech včelstev po dobu dvou let od vyhlášení ohniska moru včelího plodu. Prohlížitel nepracuje zcela zadarmo, za provedenou prohlídku včelstva mu náleží 25 korun jako odměna na základě smlouvy s příslušnou krajskou veterinární správou.
 
Prohlížitelé jsou velkou pomocí pro včelařskou veřejnost, protože za malou odměnu velice pomáhají veterinárnímu dozoru, a to zejména ve složité problematice moru včelího plodu. Kurzy budou organizovány i v příštím roce; ukazuje se, že potřeba takto proškolených osob bude v nejbližších letech dále narůstat.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.