Bezpečnost potravin

Tisková zpráva MZe ČR 24. 11. 2006

Vydáno: 26. 11. 2006
Autor:

Pomoc pro pěstitele cukrovky

 
Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem stanovilo procento restrukturalizační podpory, jakou má společnost Eastern Sugar ČR vyplatit pěstitelům a smluvním poskytovatelům strojů jako odškodnění za to, že v České republice uzavře tři cukrovary – v Němčicích nad Hanou, v Kojetíně a v Hrochově Týnci. Z restrukturalizační podpory 730 eur za tunu cukru poskytnuté společnosti Eastern Sugar ČR na kvótované množství 102 472,793 tuny cukru byla určena pro tyto dodavatele podpora ve výši 29,3 procenta. Z toho je podíl pro pěstitele cukrovky 27,5 procenta a pro smluvní poskytovatele strojů 1,8 procenta.
Rozhodnutí nadnárodní cukrovarnické společnosti Eastern Sugar B.V. uzavřít všechny své cukrovary v České republice považuje ministerstvo zemědělství za krok, který není v souladu se základní myšlenkou a cílem reformy odvětví cukru, jímž je ukončit pěstování cukrové řepy v málo výnosných a málo efektivních oblastech a zrušení neefektivních cukrovarů. Na to také upozornila ministryně zemědělství Milena Vicenová v pondělí 20. listopadu na radě ministrů v Bruselu.
Česká republika s Maďarskem a Slovenskem, kde rovněž chce Eastern Sugar ukončit výrobu cukru, bude společně postupovat při dalších jednání s Evropskou komisí, v podpoře zájmů dotčených pěstitelů.
 
 
Táňa Králová
tisková mluvčí MZe