Bezpečnost potravin

Test výběrové šunky 2022

Vydáno: 31. 3. 2022
Autor: dTest

Spotřebitelská organizace dTest testovala 12 výrobků různých značek výběrové šunky.

Foto: Shutterstock

Šunka patří k základům uzenářské nabídky. Ovšem není šunka jako šunka, vyhláška rozlišuje hned tři sorty: od standardní až po tu nejvyšší jakosti. V aktuálním testu jsme se zaměřili na kvalitativní i cenový střed nabídky a do laboratoře poslali šunku výběrovou. Výsledky analýz potvrdily naši mnohaletou zkušenost, že u masných výrobků se vždy nějaký problém najde. Tentokrát jím byly tři šunky s příliš vysokým obsahem tuku.

Test šunky se na stránkách dTestu neobjevil více než osm let a v dubnovém vydání jsme to napravili. Otestovali jsme výběrovou šunku, která je kvalitativním i cenovým středem toho, co trh nabízí. Celkem se nám podařilo shromáždit 12 výrobků různých značek včetně jedné speciální šunky určené pro děti.

Laboratoř sledovala obvyklé parametry: zajímala se o podíl masa ve výrobcích a o jeho kvalitu. Tyto zkoušky neodhalily žádný zásadní problém s klamavými deklaracemi či porušením vyhláškových požadavků. O něco hůře dopadlo měření tučnosti. Předpisy sice neříkají, kolik tuku by měla šunka obsahovat, přesto jsme narazili na problémy. Tři šunky totiž obsahovaly více tuku, než kolik deklarovala etiketa, a za nesprávné informování zákazníků si odnesly celkově nedostatečné hodnocení.

Poslední chemická analýza zjišťovala obsah soli. I v tomto případě jsme bohužel narazili na jeden výrazný nesoulad. Naopak bez větších problémů se obešlo senzorické hodnocení. U žádné z testovaných šunek se komise posuzovatelů nesetkala s podstatnými chybami, proto si z něj většina šunek odnesla dobré známky.

Publikováno v časopise dTest 4/2022 

Zdroj: dTest