Test mozzarelly 2019
Informace neziskové organizace dTest
Foto: Shutterstock
Co mají společného pizza, caprese a piadina romagnola? Kromě italského původu je pojí i jedna ze základních surovin – mozzarella. Lze bez nadsázky říci, že bílým sýrem v nálevu Itálie udělala díru do světa. Mozzarellu pochopitelně nabízejí i české obchody a my jsme se podívali jakou. Ve spolupráci s italskými odborníky jsme otestovali senzorickou i chemickou kvalitu 14 mozzarell z kravského mléka. V Itálii si na všech úplně nepochutnali, ale na jednoznačný propadák jsme naštěstí nenarazili.
V teplých měsících leckdo sáhne po lehké italské kuchyni. Do červnového vydání jsme proto připravili test mozzarelly. Tento sýr již dávno není výsadní italskou specialitou, naopak se vyrábí a používá po celém světě. Do laboratoře jsme poslali 14 mozzarell vyrobených z neodtučněného kravského mléka. Ve velkých obchodech jsme nakoupili sýry různého původu. Kromě italských originálů to byly i výrobky z Česka, Německa a Polska.
Kromě chemických parametrů: obsahu bílkovin, tuku, sušiny a tuku v sušině, jsme sledovali i přítomnost některých mikroorganismů, které by mohly ukazovat na problémy s hygienou při výrobě a následné manipulaci se sýrem.
Největší váhu jsme dali senzorickému hodnocení. Proběhlo v Itálii, kde porota devíti sýrařských odborníků porovnávala mozzarelly s „ideálním“ sýrem téhož typu. Dobrou zprávou je, že mozzarelly českých výrobců před italskou komisí uspěly. Mezi třemi nejlépe hodnocenými byli dva české produkty, naopak v kategorii nejslabších mozzarell český zástupce chyběl.
Test jsme zakončili obvyklou kontrolou pravdivosti údajů na obalu. Při ní jsme narazili na jednu ze slabin mozzarelly – nedodržení deklarované hmotnosti pevného podílu, tedy samotného sýru bez nálevu. Přestože předpisy tolerují poměrně velkorysou zápornou hmotnostní odchylku, dva výrobky v našem testu ji překročily.
Více: https://www.dtest.cz/clanek-7350/test-mozzarelly-2019
Publikováno v časopise 6/2019
Zdroj: dtest.cz