Bezpečnost potravin

Tajemství růžově zbarvených semen sóji “Piggy Sooy“

Vydáno: 16. 10. 2023
Autor: BIOTRIN

Foto: Shutterstock

Poptávka po náhražkách masa stále roste. Cílem výrobců je dosáhnout toho, aby náhražka co nejpodobnější masu byla zdravá a zároveň pocházela z  vegetariánských či veganských surovin. V roce 2023 se ani na poli vývoje rostlinných alternativ masa rozhodně nepřestalo pracovat. Zajímavý je počin výzkumníků z britské společnosti Moolec, vyrábějící přísady do potravin. Prostřednictvím metod genového inženýrství vyvinuli sójová semena s vysokým obsahem vepřové bílkoviny. 

Živočišná bílkovina dosáhla vysoké úrovně exprese, a to až 26,6 % celkových rozpustných bílkovin v semenech sóji, která proto byla nazvána “Piggy Sooy“. Produkce živočišných proteinů v této sóje byla 4x větší než společnost původně předpokládala. Výsledek lze přímo pozorovat díky narůžovělé barvě sójových bobů, která je podobná zbarvení vepřové svaloviny (Obrázek 1). Společnost zatím neprozradila, které geny byly do genomu sóji přidány, ale právě díky narůžovělé barvě bobů je pravděpodobné, že alespoň jeden z přidaných genů kóduje protein s hemovou skupinou obsahující železo. Takovým proteinem je například myoglobin, který dodává červenému masu jeho barvu a přispívá k jeho chuti.

Obrázek 1: Nahoře semena sóji produkující sójové proteiny, dole pak semena sóji s produkcí sójových a živočišných proteinů (převzato z Soybean Seeds Produce Meat Protein – Crop Biotech Update).

„Piggy Sooy je konkrétním a hmatatelným důkazem schopnosti GM technologie společnosti Moolec Science generovat značné výnosy v oblasti produkce masných proteinů. Tento průlomový úspěch dále utvrzuje pozici Moolec jako průkopníka v oblasti molekulárního zemědělství pro potravinářský průmysl. Tým píše novou kapitolu dějin vědy o potravinách,“ zdůrazňuje Gastón Paladini, generální ředitel a spoluzakladatel firmy.

Molekulární zemědělství (angl. Molecular Farming) je obvykle chápáno jako soubor molekulárně-biologických postupů, které vedou k vytváření přesně definovaných látek prostřednictvím rostlin, za účelem jejich následného komerčního využití. Kromě výše zmíněné sóji společnost Moolec Science produkuje v rostlinách několik dalších proteinů pro použití jako funkční přísady do náhražek masa. Mimo jiné pěstují rostliny hrachu, které obsahují hovězí proteiny. Věří, že jejich produkty budou schopny poskytnout podobnou chuť, texturu a nutriční hodnotu jako maso, ale bez vysokých nákladů spojených s chovem živočichů.

Tento vědecký průlom posiluje pozici molekulárního zemědělství jako jednoho z nejcennějších alternativních technologických směrů v oblasti produkce živočišných bílkovin. Rostliny se ukazují jako mimořádně efektivní továrny na živočišné bílkoviny, se schopností produkovat tyto látky s mnohem větší efektivitou, než se očekávalo. Toto zvýšení účinnosti produkce může výrazně snížit cenu výrobků a tím je přiblížit spotřebitelům.  

Zdroje: 

Zdroj: BIOTRIN