Bezpečnost potravin

T

Vydáno: 23. 10. 2004
Autor:

tepelná úprava – toxin

Tepelná úprava masa (viz Grilování)

Těžké kovy
http://www.szpi.gov.cz/cze/informace/article.asp?id=54175&cat=2190&ts=5ec58
SZPI

Toxický
Termín znamená škodlivý; jedovatý.
Toxicita je schopnost nebo vlastnost určité látky způsobovat negativní účinky. Rozlišujeme toxicitu akutní (příjem určité koncentrace v délce např. 1-14 dní), střední (příjem určité koncentrace v délce 15-364 dní) a chronickou (příjem určité koncentrace v délce 365 dní a déle).
Akutní toxicita je schopnost vyvolat toxickou reakci, která se projeví krátce po vystavení toxickému činidlu.
(sk, kvas)

Toxin
Přirozeně se vyskytující látka nebo činidlo, které mohou poškozovat organismus, pokud je jejich účinku vystaven. (sk, kvas)

Třezalka tečkovaná

Synonyma: Hypericum perforatum L., angl. St. John’s Wort

Hojně rostoucí rostlina se žlutými květy a podlouhlými listy, které jsou proti světlu tečkované. Tečkování způsobují žlázky s hořkým olejem. Květy obsahují červené barvivo hypericin, kterému se říká krev svatého Jana.

Třezalka je známa jako rostlinné antidepresivum. Za aktivní složky se považuje hypericin a pseudohypericin.

Konzumací třezalky se zvyšují hladiny serotoninu v mozku a tím se zlepšuje nálada a pravděpodobně se zamezuje přejídání při depresi (nízké hladiny serotoninu vyvolávají potřebu přijímání stravy). Třezalka se však projevuje řadou negativních účinků: zvyšuje citlivost očí a kůže ke slunečnímu záření, objevují se mírné GI obtíže, závrať a svědění. V některých zemích EU byla stažena ze seznamu volně prodejných bylinných preparátů. Nedoporučuje se dlouhodobá konzumace, pouze pod dohledem lékaře. Kontrolou komerčních výrobků (doplňků stravy) se zjistilo, že obsah aktivních složek (suma hypericinu a pseudohypericinu) může výrazně překračovat deklarované množství.

(kvas)