Bezpečnost potravin

SZPI zakázala prodej uzeného halibuta z Polska

Vydáno: 28. 7. 2011
Autor: SZPI a SVS ČR

Tisková zpráva SZPI ze dne 27.7.2011 a SVS ČR ze dne 28.7.2011.

Státní zemědělské a potravinářská inspekce našla v úředně odebraném vzorku halibuta uzeného studeným kouřem bakterie listeria monocytogenes.

Jde o výrobek s obchodním názvem „Výrobek z uzených ryb HALIBUT“, hmotnost 113 g, šarže 0707 PNT, datum výroby 7.7.2011, spotřebujte do 1.8.2011, výrobce Almar Sp. z o.o., Kartuzy, Polsko.

Výrobek byl prodáván obchodním řetězcem Kaufland. SZPI jej zakázala uvádět do oběhu a nařídila jeho stažení. Nyní je nebezpečná potravina stahována z prodejen do distribučního centra společnosti.

SZPI spolupracuje na řešení tohoto případu se Státní veterinární správou ČR.

Vzhledem k datu použitelnosti mohou mít spotřebitelé výrobek stále doma. SZPI v žádném případě nedoporučuje jeho konzumaci.

Zpracoval: Michal Spáčil, tiskový mluvčí SZPI
27. 7. 2011

Státní veterinární správa ČR na základě zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce dosledovala zásilku halibuta s nadlimitní přítomností listerií původem z Polska.

Do ČR byl distribuován výrobek z uzených ryb – Halibut z polské firmy Almar sp. Z o.o. Kartuzy. Identifikační značka PL 22051801WE, datum spotřeby 1. 8. 2011 č. šarže 0707PNT. Balení po 113 g.

SZPI odebrala vzorek a zjistila nadlimitní přítomnost bakterie Listeria monocytogenes. Informace byla okamžitě předána SVS ČR a výsledek je, že jsme zajistili sledovatelnost celé zásilky. Celkem bylo doručeno 126 balení po 113 g (ve dvou zásilkách) – distribuce pouze v obchodní síti Kaufland.

SVS ČR nařídila okamžitý zákaz uvádění do oběhu a  stahování ze všech prodejen Kaufland, kam polský halibut byl distribuován. Osud stáhnuté zásilky je jasný, vrátit zpět výrobci, popřípadě neškodně odstranit, tj. zlikvidovat v asanačním podniku. Samozřejmě byla informace o závadné zásilce zveřejněna systémem rychlého varování RASFF a byla ihned informována i polská strana, tj. polská veterinární správa.

Stejně jako zemědělská a potravinářská inspekce konstatujeme: Rozhodně nekonzumovat, pokud má někdo tento výrobek zakoupený doma, vrátit do obchodu.

Organismus člověka v dobré kondici si s mírným nadlimitním množstvím bakterií Listeria monocytegenes poradí, ale šlo-li by o oslabeného jednice, například jiným onemocněním, staršího člověka nebo i o těhotnou ženu, je riziko onemocnění velké. V krajním případě může jít i ohrožení života.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.