Bezpečnost potravin

SZPI varuje prodejce před nepoctivým výrobcem medu

Vydáno: 12. 3. 2015
Autor: SZPI

Informace SZPI ze dne 12. 3. 2015.

Při kontrolách SZPI zaměřených na kontrolu jakosti a označování medu bylo zjištěno, že jsou uváděny na trh medy, na jejichž etiketách jsou uvedeny smyšlené osoby či dodavatelé, kteří ve skutečnosti med nevyrábí ani nedodávají na trh. Odběrem vzorků a následnými analýzami v laboratoři bylo zjištěno, že jsou tyto medy nejakostní, v některých případech byly hodnoty hydroxymethylfurfuralu překročeny až desetkrát nebo byl v medu zjištěn vyšší obsah sacharózy. Jedná se o výrobky označené jako „Med lesní“, ve skleněných lahvích po 500 nebo 1000 g. Nevyhovující vzorky jsou zveřejněny na webu www.potravinynapranyri.cz.
Na obale bývají uvedení tito smyšlení dodavatelé:
  • Josef Filák, IČ: 74788747, Přemyslovice 281, okr. Prostějov.
Na této adrese se nachází obecní úřad v Přemyslovicích. Citované IČ je falešné. Pan Josef Filák zemřel v roce 2013, což bylo písemně potvrzeno pracovníkem obecního úřadu v Přemyslovicích. Pan Filák v minulosti podnikatelskou činnost, distribuci potravin nebo výrobu medu neprováděl.
  • Sklad smíšeného zboží, Jiráskova 262, 683 52 Křenovice.
Tato adresa je soukromá, lidé, kteří na ní bydlí, med nikdy nevyráběli ani neprodávali.
Med lesní se smyšleným dodavatelem byl uváděn na trh v několika provozovnách a je možné, že se v tržní síti vyskytuje i teď. Na etiketách sklenic s medem je vyobrazena včela a květ rostliny. Toto vyobrazení je velice podobné tomu, jaké používá oficiální výrobce medu (pan Voksa). O tomto podvodném jednání (uvádění smyšlených dodavatelů) byla informována i Policie ČR.  
Doporučujeme všem prodejcům medu obezřetnost při výběru dodavatelů medu. Pokud SZPI zjistí nevyhovující výrobek u prodejce, musí pokutu i analýzu v laboratoři zaplatit kontrolovaná osoba – tedy prodejce.
Přehled nevyhovujících vzorků: