Bezpečnost potravin

SZPI uzavřela bar a dvě provozovny rychlého občerstvení

Vydáno: 4. 2. 2015
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 4. 2. 2015.

Při kontrolách dne 3. 2. 2015 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) z důvodu neakceptovatelné hygienické situace uzavřela celkem tři provozovny společného stravování – bar ve Stodu na Plzeňsku a provozy rychlého občerstvení v Praze a Jeseníku. Zákaz užívání prostor se týká následujících provozoven:
Asijské bistro (kontrolovaná osoba Phuong Thanh Dang) na ulici Lipovská č. 1054/5 v Jeseníku. V provozovně rychlého občerstvení s přípravou teplých pokrmů inspektoři zjistili zásadní nedodržení hygienických požadavků, mj. výskyt mrtvých i živých škůdců – Rus domácí – v přípravně masa, ve skladu i v hlavní části výroby teplých pokrmů. Stav podlah a stěn neumožňující důkladnou očistu a v celé provozovně inspekce zjistila nečistoty, které evidentně vznikly v důsledku dlouhodobého zanedbání úklidu, např. zbytky surovin a pokrmů na podlaze a vrstvy zaschlých mastných nečistot v elektroinstalaci a vzduchotechnice umožňující výskyt škůdců.
Čínská restaurace a bistro Li de (kontrolovaná osoba YE LI JUN s.r.o.) na Bozděchově ul č. 637/9 v Praze 5. Inspekce v provozovně rychlého občerstvení nabízející cca 90 druhů pokrmů zjistila suroviny uložené v silně znečištěných obalech a sporáky, digestoře pro odtah par a okolní stěny silně znečištěné vrstvami mastných nečistot. Dále provozovatel dlouhodobě neudržoval v čistotě skladové prostory a v kuchyni nebyla k dispozici teplá tekoucí voda.
Herna – bar (kontrolovaná osoba Hiep Nguyen Van) na Náměstí ČSA 617 ve Stodu na Plzeňsku. V baru neměl provozovatel zajištěn přívod teplé vody a v době kontroly nefungoval ani přívod studené vody, v provozovně tak nebylo možné zajistit základní hygienické podmínky pro mytí použitého výčepního skla a ostatního nápojového nádobí.
Uvedeným provozovatelům SZPI prostřednictvím uloženého opatření nařídila odstranit porušení předpisů a zahájí s nimi správní řízení o uložení pokuty. Zákazy užívání prostor Inspekce uvolní, až provozovatelé splní uložená opatření, což SZPI prověří opakovanou kontrolou.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633 

Zdroj:  SZPI