Bezpečnost potravin

SZPI uzavřela 6 provozoven společného stravování a prodejnu potravin

Vydáno: 12. 2. 2015
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 11. 2. 2015.

Při kontrolách od 5. února 2015 Státní zemědělské a potravinářské inspekce uložila zákaz užívání prostor v celkem pěti provozovnách společného stravování a jedné prodejně potravin. Ve všech případech inspektoři v provozovnách zjistili nepřijatelnou hygienickou praxi, která mohla vést k ohrožení zdraví spotřebitelů. Jedná se následující provozovny:
Čínská restaurace Fu Shan (kontrolovaná osoba LIDA c.z. s.r.o.) na adrese Čsl. Legií 115 v Klatovech. V celém prostoru kuchyně – na sporácích a ostatních zařízeních kuchyně, stěnách, podlaze – inspektoři zjistili zbytky pokrmů, zaschlé mastné nečistoty a prach. Zjištění svědčila o dlouhodobé rezignaci provozovatele na dodržování elementárních hygienických předpisů a dne 6. 2. SZPI na místě uložila zákaz užívání prostor, který po splnění uložených opatření uvolnila dnes 11. 2.
Čínská restaurace Peking (kontrolovaná osoba Shujing Zhou) na Nádražní ul. č. 172 v Klatovech. Kromě silného znečištění kuchyňských zařízení zbytky potravin, mastnotou a prachem zde inspektoři narazili na umyvadlo odpojené od odpadu, odkud voda vytékala na podlahu kuchyně, WC pro zaměstnance v nepřijatelném stavu a nezvládnutý odvoz odpadu z kuchyně. Na místě uložený zákaz ze 6. 2.  inspektoři uvolnili 10. 2., kdy opakovaná kontrola ověřila, že stav provozovny je v souladu s požadavky zákona.
Čínská restaurace Xin Dong Hai (kontrolovaná osoba Hai Nan s.r.o.), na Štěpánské ul. č. 61, Praha 1. Kontrola na místě zjistila dlouhodobé nánosy mastnoty, prachu a zbytků potravin na kuchyňských zařízeních, stěnách i podlahách, dále silně znečištěná chladící zařízení, kde provozovatel skladoval nebalené suroviny – např. maso a zeleninu –  a část surovin inspekce nalezla nechráněné na okenním parapetu. SZPI dne 9. 2. na místě uložila zákaz užívání prostor, který po splnění uložených opatření uvolnila dnes 11. 2.
Chinese Restaurant JIN YAN JIU JIA (kontrolovaná osoba SHENG DA s.r.o.) na Štěpánské ul. č. 57,  Praha 1. Vedle dlouhodobě neudržovaných kuchyňských zařízení, stěn a podlah, které charakterizovaly nánosy zbytků potravin, mastnoty a prachu, inspekce zjistila v provozovně velké množství uhynulého hmyzu a mrtvých i živých larev a nefunkční WC pro zaměstnance. SZPI na místě uložila zákaz užívání prostor.
Herna Las Vegas (kontrolovaná osoba Tien Nhuan Nguyen) na Poděbradově ul. č. 240, Domažlice. Provozovatel zde mj. prodává rozlévané alkoholické i nealkoholické nápoje a balené potraviny. SZPI zjistila, že u dřezu chybí přívod teplé vody a není tak možné zajistit hygienické mytí nádobí a skla pro spotřebitele, provozovatel také nezajistil funkční toaletu pro personál. Inspekce na místě uložila zákaz užívání prostor.
Nonstop bar Macao (kontrolovaná osoba Věra Šulcová) na adrese T. G. Masaryka č. 21, Sušice. Inspektoři zjistili, že v provozovně není k dispozici funkční toaleta pro personál a prostor baru je v celkově zanedbaném stavu. Zařízení baru a podlahy jsou neudržované, poškozené a neumožňují řádnou očistu a provozovatel nezajistil průběžné odklízení odpadu. Inspekce dne 10. 2. na místě uložila zákaz užívání prostor, který po splnění uložených opatření uvolnila dnes 11. 2.
Prodejna potravin Xuan Mon Dang na Slovanské ul. č. 182 v Poběžovicích. Inspekce zde zjistila myší exkrementy a potraviny poškozené myším požerem na prodejní ploše i v navazujícím skladu potravin. SZPI dne 5. 2. na místě uložila zákaz užívání prostor a nařídila provozovateli deratizaci, sanitaci a zajištění prostor před průnikem škůdců, což provozovatel splnil dne 6. 2., kdy SZPI zákaz uvolnila.
Zákazy užívání prostor  SZPI uvolní, pokud kontrolované osoby odstraní zjištěné nedostatky, což inspekce prověří opakovanou kontrolou. Zároveň SZPI s provozovateli zahájí správní řízení o uložení sankce.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj:  SZPI