Bezpečnost potravin

SZPI posiluje kontrolu vánočního sortimentu

Vydáno: 26. 11. 2014
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 25. 11. 2014.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Tesco Stores ČR, a.s., aby stáhla ze všech svých poboček potravinu Meruňky sušené, vypeckované, v balení 200 gramů, označené šarží: L 21400076D a dobou minimální trvanlivosti do 14. 1. 2015, od výrobce: ENCINGER spol. s.r.o., Jadranská 13, 841 01 Bratislava. Ve všech hodnocených baleních inspekce zjistila nepřirozený zápach po kvašení a přibližně 30% plodů v baleních bylo napadeno škůdcem – mlékohubem. Prodej potravin napadených škůdci a zapáchajících po kvašení představuje ohrožení spotřebitelů a je významným porušením práva, proto SZPI zakázala celou výrobní šarži uvádět do oběhu a zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení sankce.
Toxickou látku aflatoxin zjistila laboratorní analýza SZPI u 450 kg lískových jader skladovaných v provozovně společnosti TRIAS ČR s.r.o. v Chrudimi. Vzorek odebraný z tohoto velkoskladu obsahoval aflatoxiny skupiny B1 v množství 10,49 mikrogramu na kilogram (µg/kg) přičemž limit je stanoven na 5 µg/kg a dále analýza stanovila hodnotu sumy aflatoxinů B1, B2, G1, G2 na 48,75 µg/kg, přičemž maximální přípustné množství je 10 µg/kg. Aflatoxiny jsou produkty metabolismu plísní, které jsou způsobilé v nadlimitních množstvích poškodit lidské zdraví. Inspekce proto nařídila neprodleně zastavit distribuci závadné šarže. Díky systému dosledovatelnosti se závadná jádra podařilo stáhnout před tím, než se dostala ke spotřebitelům.
Na základě posouzení rizika SZPI v předvánočním období zintenzivňuje kontrolu sortimentu, který spotřebitelé ve zvýšené míře vyhledávají právě v souvislosti s vánočními svátky. Jde mj. o sušené ovoce, ořechy, vybrané druhy koření, cukrovinky a další potraviny a suroviny.
Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj:  SZPISouvisející termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):