Bezpečnost potravin

SZPI nařídila nápravu značení některých výrobků značky Opavia

Vydáno: 25. 11. 2015
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 24. 11. 2015.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se zabývala neodpovídajícími a nedostatečnými informacemi na obalech některých výrobků značky Opavia a nařídila společnosti Mondelez Czech Republic s.r.o. jejich přeznačení.
SZPI nařídila společnosti Mondelez Czech Republic, aby zajistila na obalech potravin značky Opavia nevyráběných v České republice uvedení země původu. Jedná se o následující výrobky: Piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlaté kolečka a Zlaté sušenky. Aktuálně je na těchto výrobcích uvedeno „Prodávající: Mondelez Czech Republic s.r.o., Karolínská 661/4, 18600 Praha, Česká republika“.
Uvedení údaje o prodávajícím není údajem o zemi původu a ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou spotřebitele vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR.
Země původu není u sortimentu cukrovinek povinný údaj, výjimku představují případy, kdy ostatní informace na obalu potraviny by mohly být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu. K přesunu výroby piškotů ze závodu Opavia do zahraničí došlo v průběhu roku 2015.
Opatření se týká produktů vyrobených po 31. 3. 2015. S kontrolovanou osobou inspekce zahájí správní řízení o uložení sankce.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  

Zdroj:  SZPI