Bezpečnost potravin

SZPI kontrolovala doplňky stravy s koenzymem Q10

Vydáno: 15. 10. 2009
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 14.10.2009.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce dlouhodobě věnuje pozornost kontrole doplňků stravy. V loňském roce bylo na základě cílené kontroly zjištěno 103 doplňků stravy, které v nějakém směru nesplňovaly požadavky právních předpisů. Letos bylo takto zaznamenáno již 52 nevyhovujících doplňků. Nejčastějším nedostatkem bývá špatné označení výrobku – na obale například chybí informace o dávkování či datum minimální trvanlivosti nebo není na výrobku uvedeno, že se jedná o doplněk stravy. Inspekce rovněž zakazuje doplňky, na jejichž obale pro spotřebitele je uvedeno tvrzení, které přisuzuje doplňku léčebné či preventivní účinky. Doplňky stravy nejsou léky, proto na nich taková tvrzení být nesmí. Ve výjimečných případech je v doplňcích stravy laboratorně potvrzena přítomnost nebezpečné látky, jako bývají farmakologicky účinné látky s vedlejšími zdravotními účinky.
 
Inspekce rovněž pomocí laboratorních zkoušek ověřuje, zda zkoumané doplňky stravy skutečně obsahují to, co je deklarováno ve složení, či zda to obsahují v odpovídajícím množství. Při poslední kontrolní akci se inspekce zaměřila na doplňky stravy s koenzymem Q10. Inspektoři odebrali v obchodech i přímo u dovozců 30 vzorků různých výrobků, u kterých laboratoře zjišťovaly skutečný obsah koenzymu Q10 a tento údaj porovnávaly s obsahem, který výrobce deklaroval na obale. Všechny výrobky byly hodnoceny jako vyhovující, vyjma jednoho. Byl jím výrobek s názvem Kapsle pro vitální pleť, distribuovaný v síti DM drogerií, který spotřebitelům sliboval 5 miligramů koenzymu Q10 v jedné kapsli, ve skutečnosti však jedna kapsle obsahovala pouze 0,65 miligramů této látky. Uvedený výrobek byl kvůli klamání spotřebitele stažen z obchodní sítě a prodejce se rozhodl jej na vlastní náklady zlikvidovat.
 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude v kontrole doplňků stravy, včetně těch, které obsahují koenzym Q10, samozřejmě nadále pokračovat.
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI
14. 10. 2009