Bezpečnost potravin

SZIF zahajuje tradiční spotřebitelskou soutěž, letos s názvem „Stříhejte kolem dokola!“

Vydáno: 22. 10. 2020
Autor: SZIF

Tisková zpráva Státního zemědělského intervenčního fondu

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) spouští další ročník spotřebitelské soutěže. I letos je zaměřená na kvalitní potraviny. Zapojit se může každý – stačí nakupovat prověřené výrobky označené značkami kvality a vystřihovat jejich loga umístěná na obalech.

Soutěžit se bude celkem 13 týdnů (od 19. října 2020 do 17. ledna 2021). Každý týden jsou připraveny pro soutěžící drobné odměny. Losování tří hlavních výher – sada dvou elektrokol Author a zapůjčení dvou automobilů Škoda Kamiq je rozděleno do třech kol a bude probíhat postupně.

O soutěž byl vloňském roce mezi spotřebiteli velký zájem. Zaslali celkem 255 753 herních karet, na kterých bylo celkem 9 827 520 log. „Velkou spotřebitelskou soutěž zahajujeme tradičně na podzim. Naším cílem je především upozornit spotřebitele, že kvalitu potravin mohou poznat úplně jednoduše – podle značek kvality, které si produkty zasloužily za své výjimečné vlastnosti,“ říká Martin Šebestyán, generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu.

Pravidla soutěže:
K účasti v soutěži „Stříhejte kolem dokola!“ potřebujete hrací kartu. Ta je ke stažení na webu akademiekvality.cz, v prodejnách vybraných řetězců, na prodejních akcích nebo od promočních týmů. Každý kdo se chce zúčastnit alespoň jednou, musí nasbírat nejméně 40 log.

Jaké značky kvality hledat na výrobcích:

  • Klasa – jedná se o národní značku kvality, která vymezuje výjimečně kvalitní produkty v porovnání s běžně dostupnými potravinami (více než 900 produktů od více než 200 výrobců).
  • Regionální potravina – oceňuje nejlepší výrobky z každého kraje. Cílem je podpořit domácí producenty lokálních potravin (více než 500 výrobků od více než 300 výrobců).
  • BIO„zebra“a BIO „list“ – národní a evropská ochranná známka pro produkty ekologického zemědělství zohledňující dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat.
  • Chráněné evropské značení (ZTS, CHZO, CHOP) – zaručuje záruku kvality, která je vázaná např. na daný region.
  • Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou – cílem je informovat spotřebitele o českých produktech a podpořit tak malé, střední i velké české podniky.
  • Česká cechovní norma – stanovuje kvalitativní parametry dané potraviny. Tato značka stvrzuje, že firma vyrábí dle určeného technologického postupu.
  • Česká potravina – výrobky označené tímto logem odkazují na místo původu. Musí splnit dvě základní podmínky. Jedná se o místo výroby v ČR a také stanovený podíl českých surovin.

    Další informace na akademiekvality.cz.

 

Lenka Rezková
tisková mluvčí SZIF

Zdroj: SZIF