Bezpečnost potravin

SZIF zahajuje spotřebitelskou soutěž „Vyhrajte léto na grilu“

Vydáno: 13. 7. 2021
Autor: SZIF

Tisková zpráva SZIF

„Vyhrajte léto na grilu“ – to je název letní spotřebitelské soutěže, která startuje v pondělí 12. července. Podmínkou účasti v soutěži, kterou organizuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), je jednorázový nákup alespoň tří potravin s logy kvality (Klasa, Regionální potravina, Bio „zebra“ a EU „Bio list“) a registrace na webu Akademiekvality.cz. Soutěžit se bude do neděle 12. září.

Podpora kvalitních potravin a výrobců, kteří svou práci dělají poctivě. To je hlavní motivace realizace velké letní spotřebitelské soutěže „Vyhrajte léto na grilu“ organizované Státním zemědělským intervenčním fondem. Snahou je upozornit na potraviny, které převyšují běžné standardy. Za své jedinečné kvality získaly prestižní ocenění v podobě značek kvality. Tato loga najdou spotřebitelé na jejich obalech. Jedná se o Klasu, Regionální potravinu, Bio „zebru“ a EU „Bio list“.

„Nároky na udělení loga kvality potravin jsou opravdu vysoké. Jakmile je nějaký produkt takto oceněn, je to sice prestiž, ale zároveň závazek. Značky kvality, jakými jsou právě Klasa, Regionální potravina, Bio „zebra“ a EU „Bio list“, nejsou napořád. A právě proto, že zákazníci mají u těchto výrobků jistotu, že jsou opravdu kvalitní, je chceme maximálně podpořit. Vhodným a stále oblíbeným nástrojem, jak toho dosáhnout, jsou spotřebitelské soutěže, které nabízí coby bonus lákavé výhry,“ vysvětluje generální ředitel SZIF Martin Šebestyán.

Jak se zúčastnit soutěže?

Zapojení do spotřebitelské soutěže „Vyhrajte léto na grilu“ je naprosto jednoduché. Může se zúčastnit každý, kdo zakoupí jakékoliv 3 potravinářské výrobky s některým z těchto log kvality: Klasa, Regionální potravina, Bio „zebra“ anebo EU „Bio list“. Výběr i cena potravin je naprosto libovolná. Důležité je nezapomenout v obchodě elektronickou účtenku, která je právě vstupenkou do soutěže.

Poté je třeba se zaregistrovat/přihlásit na webu Akademiekvality.cz, kde účastník vyplní potřebné údaje včetně celkové ceny za nákup, jeho datum a čas, 3 přesné názvy zakoupených výrobků, jejich producenta a značku kvality. Jedna účtenka rovná se jedna registrace do soutěže. Je možné se účastnit opakovaně na základě dalšího nákupu označených výrobků. Vždy je ovšem nutné uchovat si všechny soutěžní účtenky (v kopii nebo originálu).

Jaké ceny čekají na soutěžící?

Hlavním lákadlem spotřebitelské soutěže je 9 zahradních plynových grilů Fieldman FZG3030, které budou v devíti týdnech rozděleny mezi devět šťastných účastníků. Dalšími výhrami jsou dále MEVA Piknik párty gril GP18002 a set grilovacího náčiní. Pro každého na webu Akademie kvality je relaxační melodie ke stažení. Výhry se budou losovat každý týden. Celkem tedy devětkrát pod celou dobu trvání soutěže. Výsledky losování týdenních výher budou zveřejněny na webu www.akademiekvality.cz. Soutěž probíhá od 12. 7. 2021 do 12. 9. 2021 včetně na území České republiky.  

Více o značkách kvality potravin:

Klasa

Modro-červené logo s nápisem Klasa zná snad každý. Jedná se totiž o naši nejznámější značku kvality potravin. Zákazníkům prozrazuje, že tyto potravinářské a zemědělské produkty patří mezi ty nejkvalitnější, které u nás vyrábíme. V současnosti se jím může pyšnit 955 výrobků od 243 výrobců. Ministerstvo zemědělství Klasu uděluje od r. 2003.

Regionální potravina

Toto prestižní ocenění má v tuto chvíli 407 produktů od 312 výrobců. Uděluje se jednou za rok (již od r. 2010) a získávají ho ty nejkvalitnější výrobky z každého kraje. Cílem projektu je podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců.

Bio „zebra“

Označení kvality potravin, pro které jsou typické svislé zelené pruhy ve dvou odstínech. Proto název Bio „zebra“. Jedná se o celostátní ochrannou známku pro potraviny ekologického zemědělství. Všechny produkty musí být vyprodukované v ČR. Certifikát vydávají nezávislé kontrolní organizace.

EU „Bio list“

Další logo kvality potravin, které upozorňuje na ekologickou produkci. Tentokrát se ovšem jedná o mezinárodní certifikaci, proto je povinné na obalu označovat i místo, kde byly vyprodukovány zemědělské suroviny. 

 

***************
Poznámka pro editory
Zdroj fotografií a receptů: prosím uvádějte zdroj www.akademiekvality.cz nebo Akademie kvality.
Kontakt pro další informace: Hana Králová, McCann Prague PR – Hana@KralovaPR.cz, +420 604 296 272

 

O značce „Klasa“

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku u více než 900 produktů od více než 200 výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách eklasa.cz.

O značce „Regionální potravina“

Již dvanáct let uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé si mohou vybírat z více než 400 výrobků od více než 300 výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje. Více informací je k dispozici na webových stránkách regionalnipotravina.cz.

O značce „BIO Produkt ekologického zemědělství“

Zelenobílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat. Více informací se dozvíte na webu myjsmebio.cz.

O značce „Ekologická produkce“

„Ekologická produkce“ je na rozdíl od předchozí „biozebry“ značením nadnárodním (ve tvaru zelenobílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. Jejich definice je zmíněna v textu výše – u značky „BIO Produkt ekologického zemědělství“. Pro úplnost ještě dodejme, že u biopotravin s původem mimo naši zemi není označení „biozebra“ povinné, i když na obalu být může.

O značce „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“

Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:

  • Zaručené tradiční speciality (ZTS)
  • Chráněné označení původu (CHOP)
  • Chráněné zeměpisné označení (CHZO)

 

Lenka Rezková tisková mluvčí SZIF 

 

Zdroj: SZIF