Bezpečnost potravin

SYNCAN: symbiotika a prevence rakoviny tlustého střeva

Vydáno: 8. 1. 2003
Autor:

Výzkumný projekt financovaný z prostředků Evropské unie zaměřený na sledování účinku symbiotik v prevenci výskytu rakoviny tlustého střeva u lidí. Výsledky projektu budou použity při stanovení výživových doporučení.

Zvyšování průměrného věku evropské populace vede ke zvýšenému výskytu onemocnění souvisejícího s věkem, např. osteoporózy, demence, koronárního onemocnění srdce a rakoviny. Jednou z nejčastějších rakovin souvisejících s věkem je rakovina tlustého střeva. Je známo, že riziko tohoto onemocnění lze snížit prostřednictvím stravy. Novou koncepcí ve výživě je konzumace prebiotik a probiotik.

Prebiotikum je potravinářská přísada, která odolává trávení v žaludku a tenkém střevu a postupuje nezměněna do tlustého střeva, kde selektivně stimuluje růst a aktivitu prospěšných bakterií.
Prebiotikum je živý mikrobiální organismus, který, pokud je přidán do potraviny, působí pozitivně na zdraví.
Spojením probiotika a prebiotika vzniká tzv. symbiotikum.

Prostřednictvím různých experimentálních modelů se zjistilo, že symbiotika přidaná do stravy zvířat významně snižují vývoj rakoviny. Ukázalo se, že účinek symbiotik je přitom výrazně vyšší než jejich jednotlivých složek, tj. samotného prebiotika nebo probiotika.
Cílem projektu SYNCAN řešeného v rámci 5. rámcového programu EU je zjistit, zda u dobrovolníků, kteří konzumují po dobu 3 měsíců (12 týdnů) stravu obohacenou o symbiotika, dochází ke snížení výskytu rakoviny tlustého střeva. Symbiotikum je složeno z RAFTILOSE® (prebiotické složky) a ze dvou probiotik (Lactobacillus GG a Bifidobacterium BB12).
Koordinátorem projektu SYNCAN je firma ORAFTI (Belgie), partnery jsou:
– University College Cork (Irsko),
– University of Florence (Itálie),
– University of Ulster (Velká Británie),
– Karolinska Institute (Švédsko),
– Friedrich–Schliller Universitaet Jena (Německo),
– Valio Ltd. (Finsko),
– Federal Research Centre for Nutrition, Karlsruhe (Německo).
Projekt byl zahájen v březnu 2000 a předpokládá se, že poběží tři roky. Výsledky projektu SYNCAN přispějí k vývoji výživových doporučení zaměřených na prevenci rakoviny tlustého střeva. Výsledky projektu budou zveřejněny prostřednictvím Flair Flow 4 (jednostránkové informace o výsledcích výzkumu v EU).
Více informací o projektu SYNCAN je k dispozici na webové stránce projektu SYNCAN.