Bezpečnost potravin

SVS se účastnila zasedání Světové organizace pro zdraví zvířat

Vydáno: 1. 6. 2017
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 31. 5. 2017.

Ve dnech 21. – 26. května 2017 se v Paříži uskutečnilo již 85. plenární zasedání Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). Mezi delegacemi 180 členských zemí nechybělo pochopitelně ani české zastoupení v čele s ústředním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) Zbyňkem Semerádem.

Konference se v letošním roce účastnilo 900 veterinárních odborníků včetně mnoha vědců a zástupců mezinárodních, regionálních i státních institucí. Český veterinární dozor kromě ústředního ředitele letos v Paříži reprezentovali ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán a vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat Milada Dubská.

Mezi hlavní témata, jimiž se veterinární experti z celého světa zabývali, patřila letos například antimikrobiální rezistence a spolupráce veřejných institucí a soukromých subjektů v oblasti zdraví zvířat. Na závěr zasedání OIE jeho účastníci schválili 39 rezolucí včetně nových či novelizovaných standardů a zásad, které mají chránit a zlepšovat zdraví a pohodu zvířat. Jako nový 181. člen OIE byl přijat ostrovní stát Curaçao, který byl donedávna součástí Nizozemských Antil.

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE – The World Organisation for Animal Health) je mezinárodní organizace zabývající se zdravím zvířat, která byla založena v roce 1924. OIE čítá v současnosti 181 členských zemí a představuje jakousi obdobu WHO (Světové zdravotnické organizace). Cílem OIE je ochrana zdraví zvířat a to především v oblasti infekčních nemocí zvířat. V době vzniku této instituce bylo tehdejší Československo jedním ze zakládajících členů organizace.  

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS