Bezpečnost potravin

SVS odhalila nelegální prodej rybích produktů na sociálních sítích

Vydáno: 15. 12. 2021
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) odhalili nelegální distribuci rybích výrobků na území Prahy a dalších krajů. Kontrolní akce byla provedena ve spolupráci s Policií ČR a předcházela ji série kontrolních nákupů uskutečněných inspektory SVS. Celá akce byla uskutečněna na základě obdrženého podnětu upozorňujícího na podezřelé nabídky prodeje potravin na sociálních sítích.

Automobil, kterým byly rybí produkty přepravovány, nebyl vybaven mrazícím ani chladicím zařízením a zejména u mražených potravin nebyly dodrženy stanovené teploty pro jejich uchovávání při přepravě a produkty byly již rozmražené. Přepravce dále neměl pro svou činnost registraci u SVS a nebyl tak pod veterinárním dozorem.

Vozidlo přepravovalo především uzené, solené a sušené rybí výrobky, které nebyly nijak označeny, nebylo tak možné zjistit datum použitelnosti či minimální trvanlivosti, produkty nebyly doprovázeny doklady o původu zboží. Byly proto kvalifikovány jako potraviny neznámého původu. Veterinární inspektoři produkty v celkovém množství 52 kg na místě obarvili a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele.

S provozovatelem bude vedeno správní řízení. Za popsaná porušení zákonných požadavků na bezpečnost potravin hrozí provozovateli pokuta do výše až 50 milionů korun. Jelikož byly ve vozidle přepravovány v nevhodných podmínkách bez vody také živé ryby, bude případ předán dál také Úřadu městské části Praha 4, na jejímž území bylo vozidlo kontrolováno, pro podezření z týrání zvířat.

Případů, kdy je na sociálních sítích či některých inzertních portálech nabízen zdánlivě výhodný nákup potravin pochybného původu, přibývá.

SVS proto apeluje na spotřebitele, aby byli obezřetní a kupovali potraviny živočišného původu pouze u prověřených prodejců a při nákupu vždy vyžadovali informace o původu potravin a době jejich trvanlivosti.

Zvýšenou pozornost by spotřebitelé měli věnovat také hygienickým podmínkám prodeje, tomu, zda jsou potraviny chráněny proti vnější kontaminaci a správně skladovány.  Pokud se jim cokoliv nezdá, neměli by potraviny kupovat, protože tím riskují své zdraví.

 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

 

Zdroj: SVS