Bezpečnost potravin

SVS nabízí pomoc s povinným označováním původu masa

Vydáno: 1. 8. 2016
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 1. 8. 2016.

Státní veterinární správa nabízí chovatelům a producentům pomoc s povinným označováním původu masa

Již nějaký čas platí povinnost označovat maso informací o původu. Jedná se o velmi zapeklitou legislativu, která kombinuje věk a hmotnost zvířat s délkou jejich života v jednotlivých zemích. Potřebnými informacemi disponuje chovatel, který je musí předat jatkám, a ty zase dále bourárně a tak dále. Aby všem tuto povinnost usnadnila, upravila Státní veterinární správa (SVS) vzor formuláře, tzv. „Informaci o potravinovém řetězci“, což je dokument, který již od roku 2009 musí všichni chovatelé poskytovat jatkám.

Účelem výše uvedeného dokumentu je doložit zejména to, že zvířata jsou zdravá a nebyla nevhodně léčena. Aby chovatelé prasat, drůbeže a skotu nemuseli vymýšlet nový dokument a studovat příslušnou legislativu, byly do vzoru informací o potravinovém řetězci přidány jednoduché kolonky, jejichž zaškrtnutím poskytne chovatel veškeré potřebné informace.

Aktualizované vzory informací o potravinovém řetězci, s částí věnovanou původu zvířat pro účely označování masa, jsou ke stažení na internetových stránkách Státní veterinární správy v části „Formuláře ke stažení“ – „Potravinový řetězec“.

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/formulare-ke-stazeni/potravinovy-retezec/informace-o-potravinovem-retezci.html

Více informací o povinném označování původu masa je na internetových stránkách Státní veterinární správy v části „Veřejné zdraví“ – „Povinné označování původu masa“.

http://eagri.cz/public/web/svs/portal/verejne-zdravi/povinne-oznacovani-puvodu-u-masa/

Mgr. Petr Pejchal
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS


Foto: Shutterstock