Bezpečnost potravin

Světový antibiotický týden (World Antibiotic Awareness Week = WAAW) je letos vyhlášen na týden od 18. do 24. listopadu 2022

Vydáno: 21. 11. 2022
Autor: HSHMP

Hygienická stanice hlavního města Prahy se připojuje k celosvětové kampani.

Hygienická stanice hlavního města Prahy se připojuje k celosvětové kampani a informuje o závažnosti problému antibiotické rezistence.

Antibiotická rezistence znamená, že některé typy bakterií přestávají reagovat na antibiotika, resp. se proti antibiotickému účinku dokáží účinně bránit. Tyto odolné bakterie pak představují riziko, pro některé pacienty i smrtelné. K léčbě se pak musí používat stále silnější druhy antibiotik, jejichž možnosti ovšem bohužel nejsou nevyčerpatelné, v určitém okamžiku dochází k tomu, že takové antibiotikum, které by bakterie opravdu dokázalo zlikvidovat, již není k dispozici, a pacient umírá na infekci, donedávna dobře vyléčitelnou.

Ke vzniku antibiotické rezistence vede nadměrné předepisování antibiotik a jejich užívání v situacích, kdy nejsou plně indikována, nebo jejich nesprávné užívání, nedodržení zásad.

Antibiotika „nefungují“ na virová onemocnění, přesto je někteří pacienti vyžadují v domnění, že s antibiotiky se uzdraví rychleji, nebo že předejdou komplikacím, nebo dokonce takzvaně „pro jistotu“. Bohužel se stále ještě najde dost lékařů, kteří tlaku pacientů podlehnou, a antibiotika i v případě nekomplikované virové infekce předepíší.

Další nešvar, tentokrát pouze na pacientské straně, je užívání sice správně předepsaných antibiotik, ale jen po dobu obtěžujících příznaků, a ne po celou potřebnou dobu léčby. V takovém případě pacient přispívá ke zvyšování rezistence bakterií, které příště, u dalšího nemocného, již budou vědět „jak na to“ a účinek antibiotika budou umět eliminovat.

Fakt, že někteří pacienti si antibiotika ordinují sami, resp. užívají je bez lékařského předpisu a bez vědomí lékaře, je alarmující. Není moc pravděpodobné, že by zdravotnicky nevzdělaný člověk měl dostatečné vědomosti a mohl správně posoudit, zda je užití antibiotik skutečně indikované a na místě, a že by dokázal zvolit správné dávkování a délku užívání. Tímto způsobem je také podporován vznik antibiotické rezistence.

Protože vznik rezistentních kmenů bakterií je závažný celosvětový problém, od roku 2015 se každoročně koná tato kampaň na podporu zvýšení informovanosti odborné i laické veřejnosti o rizicích, která přináší nekontrolovaný boom užívání antibiotik. Snaha zachovat účinnost antibiotik pro nastupující desetiletí spojuje vědce, lékaře, politiky i všechny potenciální pacienty.

Další informace a materiály jsou dostupné na odkazech zde:

www.antibiotickarezistence.cz

https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week

https://www.mzcr.cz/antibioticka-rezistence-v-ceske-republice/

Informační letáky pro pacienty a rodiče malých pacientů:

https://www.antibiotickarezistence.cz/wp-content/uploads/2022/02/letak-a5-antibiotika-1-clean-web.pdf

https://www.antibiotickarezistence.cz/wp-content/uploads/2022/02/letak-a5-antibiotika-2-clean-web.pdf

 

Zdroj: HSHMP