Středisko pro výzkum fytonutrientů & fytochemikálií
Bylo zřízeno jako součást university v Missouri (USA). Pracují zde na objasnění účinků aktivních složek vybraných bylin. Jsou uvedeny informace o výzkumných projektech.
Zcela nové! Zcela přírodní! Zcela na bázi bylin! Prostředky ke spalování tuku, dodávající energii (vitalitu), pilulky k podpoře sexuální síly a řada dalších reklamních sloganů. V současné době se nabízejí doplňky stravy, které tvrdí, že si dokáží poradit s každým problémem, od rozpomenutí se, kde jste nechali klíče od svého auta až po snížení velikosti prostaty. Některé dokonce tvrdí, že vyléčí rakovinu. Fungují takto ale opravdu?
Na universitě v Missouri, stát Columbia (USA) bylo zřízeno tzv. “Center for Phytonutrient and Phytochemical Studies”, které pomáhá spotřebitelům i odborné veřejnosti kriticky posuzovat doplňky stravy. Činnost tohoto pracoviště finančně podporuje (1,3 milionů USD ročně) Národní ústav zdraví (NIH). Společně s “Missouri Botanical Garden” se zde studují různé rostliny, které mohou být nápomocné při léčbě některých nemocí a objasňuje se, proč takto působí.
Bylinné produkty se používaly po staletí k léčení všeho, od zánětu spojivek až po zácpu. Po určitou dobu je v USA zatlačily do pozadí farmaceutické preparáty. V současné době se však byliny vracejí. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léků v USA (FDA) utrácí ročně 16 milionů Američanů miliardy za doplňky stravy na bázi bylin v naději na zlepšení svého zdravotního stavu. „V obchodech s tzv. “zdravými potravinami” lze získat např. 15 výrobků, které nesou označení “ginseng”. Pět z nich bude obsahovat tuto bylinu jen stěží, pět nepatrné množství a pět odpovídající množství“, uvádí ředitel Centra. „Značení výrobků je druhem reklamy. V USA se striktně regulují léky z hlediska bezpečnosti a účinnosti, potraviny však pouze z hlediska bezpečnosti. Uprostřed leží doplňky stravy, např. doplněk stravy obsahující léčivé byliny“.
Národní ústav zdraví se proto snaží vnést do tohoto chaosu určitý pořádek, alespoň, pokud jde o značení. Universita v Missouri byla jedna z prvních vysokých škol, které dostaly grant prostřednictvím programu NIH, jehož cílem bylo zřídit v zemi 10 center pro výzkum nutraceutik, včetně doplňků stravy. Universita v této oblasti spolupracuje s ostatními vysokými školami, např. School of Medicine, College of Veterinary Medicine a College of Agriculture, Food and Natural Resources.
Středisko pro výzkum fytonutrientů & fytochemikálií pracuje na čtyřech základních výzkumných projektech:
– Fytonutrienty a progrese rakoviny prostaty
– Fytoestrogeny a přirozená imunita u myší s deficitem receptorů estrogenu
– Neuroprotektivní účinky rostlinných polyfenolů proti oxidačnímu poškození
– Identifikace a charakterizace bylin