Bezpečnost potravin

Stovky lidí měly možnost poznat farmáře ze svého okolí při první akci nového projektu Ministerstva zemědělství

Vydáno: 29. 7. 2014
Autor: MZe

Tisková zpráva MZe ze dne 29. 7. 2014.

Na farmě Čapí letka v Mokřicích u Krásné hory na Příbramsku se sešli regionální výrobci kvalitních domácích potravin a jejich potenciální zákazníci. Bylo to první setkání ze série „Poznej svého farmáře“, projektu, který letos spustilo Ministerstvo zemědělství u příležitosti vyhlášení letošního roku Mezinárodním rokem rodinných farem.

Poznej svého farmáře
Návštěvníci na statku Čapí letka měli velký zájem o ochutnávky a nákup potravin a produktů přímo na místě. Hlavním cílem projektu Poznej svého farmáře je totiž představit lidem regionální producenty potravin.

„Chceme pomoci jak našim spotřebitelům, tak i farmářům, aby se o sobě dozvěděli více informací. Na malých rodinných farmách si totiž lidé mohou koupit velmi kvalitní a dobré potraviny. Bohužel farmáři mnohdy nemají peníze a hlavně čas na vlastní účinnou propagaci. To chce Ministerstvo zemědělství změnit projektem „Poznej svého farmáře“, kdy chce seznamovat lidi s produkty z farem v okolí, aby si našli cestu ke kvalitním lokálním potravinám a zároveň se seznámili s prací a životem na farmách, o kterém mají často velmi mlhavou představu“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Návštěvníci mohli v sobotu nahlédnout i do života na statku, tak jak je pro ně připravila farmářka Lucie Čápová a tým pracovníků Ministerstva zemědělství. Viděli, jak se pečuje o stádo koz a jak se pak z jejich mléka vyrábějí sýry v místní sýrárně. Děti si vyzkoušely jízdu na koních a oslech, zahrály si hry se sedláckou tématikou a zúčastnily se křtu telete.Poznej svého farmáře

Regionální výrobci nabízeli kozí mléko a sýry, ovoce, zeleninu, celozrnnou mouku, pečivo, domácí nudle a med. Každý návštěvník dostal leták s kontakty na farmáře z celého regionu.

Další ze série setkání „Poznej svého farmáře“ plánuje Ministerstvo zemědělství na sobotu 9. 8. na Kozí farmě Zerlina, Hážovice 2070, Rožnov pod Radhoštěm.

Následovat budou:

23. 8. Ma-Ma rodinná mlékárna Úhořilka 12, Štoky
30. 8. Farma pod Lipou, Severní 474, Rokytnice v Orlických horách   
13. 9. EKO Sady Komňa, Komňa 199, Bojkovice   

Radek Melichar  
vedoucí tiskového oddělení MZe

Zdroj: MZe