Bezpečnost potravin

Státní veterinární správa nařídila stáhnout z oběhu konzervy sardinek

Vydáno: 13. 2. 2015
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS ze dne 13. 2. 2015.

Státní veterinární správa nařídila na základě hlášení ze systému RASFF stáhnout z oběhu konzervy sardinek společnosti Hamé s.r.o. Laboratorní testy totiž prokázaly výskyt nadlimitního množství kadmia. Ze zjištěného množství nehrozí akutní otrava, výrobek však nesplňuje požadavky na zdravotní nezávadnost potravin uváděných do oběhu.

Přestože se zmíněný výrobek již v tržení síti nenachází, zákazníci si jej mohli zakoupit ještě před stažením. Vzhledem k dlouhé době minimální trvanlivosti se výrobek může nacházet v zásobách konečných spotřebitelů. Při dlouhodobé konzumaci kadmia, kdy se dostává postupně malé množství kontaminantu do těla, může dojít k otravě chronické a tím i k poškození ledvin nebo kostí.

Identifikace výrobku (viz přiložené foto):

Sardinky ve vlastní šťávě Hame Oceán, šarže LSSNJ 294Q1/TH NO. 2036, DMT (datum minimální trvanlivosti) 29. 4. 2017 (distribuováno 5264 ks/staženo 2368 ks)

 

 

                                                                                                                  

Sardinky ve vlastní šťávě Dle Gusta,
šarže LSSNJ 244Q1/TH NO. 2036, DMT (datum minimální trvanlivosti) 24. 4. 2017. (distribuováno 54908 ks/staženo 13758 ks)

První výrobek byl distribuován do řetězce Tesco a dalších menších maloobchodů. Druhý do 25 prodejen maloobchodů v celé České republice. Státní veterinární správa doporučuje, aby spotřebitelé vrátili uvedené výrobky v místě, kde je zakoupili.

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

Zdroj: Státní veterinární správa