Bezpečnost potravin

Staňte se genetickými detektivy

Vydáno: 29. 7. 2004
Autor:

GMO. Geneticky upravené plodiny, jako např. GM sója a GM kukuřice, mohou být obsaženy v desítkách tisíc potravinářských výrobků - od kukuřičných vloček, čokolády, sucharů, salátových dresinků, nealkoholických nápojů, pomazánek, hotových pokrmů až po jogurty a různá dochucovadla. ŽP

„Obracíme se na všechny lidi, kteří mají na paměti rizika, jež pěstování GM plodin přináší životnímu prostředí, a možné dopady konzumace potravin z těchto plodin na lidské zdraví, aby nám pomáhali hledat nové výrobky s GM složkami na pultech našich obchodů. Geneticky upravené plodiny, jako např. GM sója a GM kukuřice, mohou být obsaženy v desítkách tisíc potravinářských výrobků – od kukuřičných vloček, čokolády, sucharů, salátových dresinků, nealkoholických nápojů, pomazánek, hotových pokrmů až po jogurty a různá dochucovadla,“ vysvětlila vedoucí genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.

Na českém trhu se v uplynulých týdnech objevilo velké množství stolních rostlinných olejů vyrobených ze surového oleje z GM sóji. Potvrdily se tak obavy Greenpeace, že se Česká republika stane „trojským koněm“ a některé firmy se pokusí uvést na trh GM potraviny, které jsou v EU díky letitému odporu spotřebitelů zcela neprodejné.

Po našem vstupu do EU platí v ČR stejná pravidla označování GMO jako v ostatních členských státech unie. Nová legislativa zavádí např. povinnost označovat oleje vyrobené z geneticky modifikované sóji. Produkty vyrobené před tímto datem označení nést nemusely.

Ukázalo se, že největší tuzemský výrobce olejů, firma Setuza, která byla původně první v zemi, jež se v roce 2001 nechala certifikovat jako GE-free, nyní zcela změnila svou politiku vůči GMO a zaplavila trh svými rostlinnými oleji, které vyrábí z geneticky modifikované sóji. Tato společnost ještě na jaře letošního roku prohlašovala, že se bude ve své výrobě orientovat výhradně na oleje řepkové a slunečnicové a u sójových bude využívat sojových bobů z domácích zdrojů, které jsou GE-free. Skutečnost ale ukázala, že tato její tvrzení jsou nepravdivá.

„Díky úsilí řady lidí, kteří bedlivě zkoumali obaly produktů s uvedeným složením se podařilo v krátké době důkladně zmapovat situaci na trhu a zjistit, do jaké míry výrobci a prodejci plní své závazky a sliby. Přesto bychom rádi znovu vyzvali všechny spotřebitele, kteří jsou znepokojeni současnou situací, aby si i nadále všímali výrobků na trhu a to nejen olejů,“ uvedla Klimovičová.

Greenpeace vede již řadu let celosvětovou kampaň proti uvolňování geneticky modifikovaných plodin do životního prostředí. Obzvláště GM plodiny tolerantní vůči herbicidům, jako je Roundup Ready sója působí rozsáhlé ekologické škody (pěstování těchto plodin vede až k trojnásobnému zvýšení spotřeby herbicidů – viz. studie „Impacts of Genetically Engineered Crops on Pesticide Use in the United States: The First Eight Years,“ vycházející z údajů amerického ministerstva zemědělství). Tento typ GM plodin navíc výrazně snižuje biodiverzitu a ohrožuje existenci mnoha rostlinných a živočišných druhů (viz např. studie Royal Society z října 2003).

Bližší informace včetně seznamu GM produktů na trhu na http://www.greenpeace.cz/gmo/
Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org
(Greenpeace ČR): http://www.greenpeace.cz/.

http://www.ekolist.cz
EkoList, 28. 7. 2004