Bezpečnost potravin

Stanovení nebezpečného výrobku: náhradní náplň elektronické cigarety Project Cloud

Vydáno: 16. 4. 2020
Autor: Ministerstvo zdravotnictví

Informace Ministerstva zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 věty druhé zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečné tyto výrobky:

1/Project Cloud DOUBLE MANGO
2/
Project Cloud SOLERO PEACH
3/
Project Cloud RED GRAPE
Údaje dle značení na dolepené etiketě: ITEM NO: HK2372
EAN kód: 8812372102006 (neexistuje)

Země původu: P.R.C.
Výrobce: neuveden
Dovozce (dle dolepené etikety): Leduco s.r.o., Libusska 319, 142 00 Praha 4, CZECH REPUBLIC
Distributor: nezjištěn (faktury nebyly v době kontroly k dispozici a nebyly následně ani doloženy)
Prodejce: Duy Hung Nguyen, 431 82 Hora Svatého Šebestiána 79, IČO: 27278361  (prodejna: TOMMY shop, tržnice Hora Svatého Šebestiána, 431 82 Hora Svatého Šebestiána) 

Popis: Výrobky v průhledné plastové lahvičce s bílým šroubovacím uzávěrem byly ve výše uvedené prodejně uvádené na trh jako náhradní náplně elektronické cigarety. Na lahvičce je nalepen barevný obal (double mango – žlutý, solero peach – zelený, Red Grape – červený), na kterém je uveden název výrobku s vyobrazením příslušného ovoce, označení příchutě a další texty v anglickém jazyce identické pro všechny příchutě: INGREDIENTS (složení) a upozornění v anglickém jazyce. Na dolepené etiketě je uveden kód ITEM NO: HK2372, text 100 ML kouřového oleje, údaje o dovozci, neexistující EAN kód, symbol nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let, černobílý symbol Zeleného bodu, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnému prostředí (piktogram „basketbalisty“) a recyklační symbol s údaji: 21, PE, PP. Dle vyjádření společnosti Leduco s.r.o není dovozcem uvedeného výrobku.

Riziko pro spotřebitele spočívá v náhodném požití obsahu náplně elektronické cigarety malými dětmi.  Podle Zprávy Evropské komise Evropskému parlamentu a Radě o možných rizicích pro lidské zdraví spojených s používáním opětovně plnitelných elektronických cigaret k většině případům otravy nikotinem oznámených toxikologickým informačním centrům došlo v souvislosti s tekutými náplněmi do elektronických cigaret. Požadavky na předběžnou opatrnost stanovené v § 3 odst. 6 a 7 vyhlášky č. 37/2017 Sb. mají za cíl neumožnit nadměrný obsah nikotinu v náplni, který může být v dostatečně vysokých dávkách také akutně toxický (smrtelný) při všech způsobech expozice.

 
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví