Bezpečnost potravin

Stanovení nebezpečného výrobku: náhradní náplň elektronické cigarety LOADED e-liquid, GLAZED DONUTS, 3 MG, 120 ml

Vydáno: 14. 2. 2020
Autor: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Informace Ministerstva zdravotnictví ČR

Ministerstvo zdravotnictví postupem podle § 6 věty druhé zákona o obecné bezpečnosti výrobků č. 102/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanoví jako nebezpečný tento výrobek:

LOADED e-liquid, GLAZED DONUTS, 3 MG, 120 ml
EAN: 8552500063871 (neexistuje)

Země původu dle značení: Ontario CA 91761
Výrobce: RUTHLESS VAPOR CORPORATION, 2040 S LYNXPL ONTARIO CA 91761
Dovozce dle značení: neuveden
Distributor: nezjištěn (prodejce nepředložil nabývací doklady)
Prodejce: Múza Fashion s.r.o., Studánky 25, 382 73 Vyšší Brod, IČO: 07073305  (prodejna: H&D Centrum, Studánky 25, 382 73 Vyšší Brod)

Popis: Výrobek v průhledné plastové lahvičce s bílým šroubovacím uzávěrem s dětskou bezpečnostní pojistkou byl ve výše uvedené prodejně uváděn na trh jako náhradní náplň elektronické cigarety. Na lahvičce je nalepen zelený obal, na kterém je uveden název výrobku, obrázek donuta, INGREDIENTS (složení), neexistující EAN kód a upozornění v anglickém jazyce. Dále jsou na obalu uvedeny následující piktogramy: výstražný symbol nebezpečnost pro zdraví, černobílý symbol Zeleného bodu, znak znázorňující nevhodnost výrobku pro těhotné, symbol znázorňující nevhodnost výrobku pro osoby mladší 18 let a 21 let, symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).

Riziko pro spotřebitele spočívá v náhodném požití obsahu náplně elektronické cigarety malými dětmi.  Podle Zprávy Evropské komise Evropskému parlamentu a Radě o možných rizicích pro lidské zdraví spojených s používáním opětovně plnitelných elektronických cigaret k většině případům otravy nikotinem oznámených toxikologickým informačním centrům došlo v souvislosti s tekutými náplněmi do elektronických cigaret. Požadavky na předběžnou opatrnost stanovené v § 3 odst. 6 a 7 vyhlášky č. 37/2017 Sb. mají za cíl neumožnit nadměrný obsah nikotinu v náplni, který může být v dostatečně vysokých dávkách také akutně toxický (smrtelný) při všech způsobech expozice.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR