Bezpečnost potravin

Stahování medu obsahujícího zakázané léčivo

Vydáno: 3. 1. 2020
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stáhnout z tržní sítě med od slovenského distributora prodávaný na českém trhu obchodním řetězcem Globus. Vyšetření v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) detekovala v úředním vzorku medu přítomnost nepovoleného léčiva dapsonu, které se nesmí v EU používat u potravinových zvířat. Z trhu stažený med bude zlikvidován v k tomu schváleném zařízení. Spotřebitelé, kteří by měli med doma, jej mohou vrátit v místě prodeje.  

Identifikace výrobku:

Název: Landis, med květový a medovicový
Šarže: NR PARTII 1
Distributor: Alfa-R, s.r.o., Slovenská republika
Země původu: Směs medů z EU a mimo EU
Množství: 24 kg (60 ks  á 400g)
Datum minimální trvanlivosti: 09/2022  

Veterinární inspektoři odebrali vzorky z výše uvedené šarže medu ve skladu řetězce Globus ve Středočeském kraji. Podnětem pro kontrolu byl výsledek testu zveřejněného začátkem prosince deníkem Blesk. Vyšetření v německé akreditované laboratoři mělo v rámci spotřebitelského testu objednaného deníkem detekovat přítomnost dapsonu. Vyšetření úředních vzorků v ÚSKVBL  tuto informaci potvrdilo.

Již 6. 12. při zahájení kontroly u obchodníka SVS na základě podezření na obsah nepovolené látky v medu pozastavila jeho distribuci. Nyní, když vyšetření úředního vzorku potvrdilo přítomnost léku v medu, nařídila v souladu s platnou legislativou jeho stažení z trhu a likvidaci. SVS o nálezu informovala slovenské dozorové orgány.

Přípravky s účinnou látkou dapson jsou schváleny pro použití pouze v humánní medicíně, nikoliv pro použití u potravinových zvířat. U lidí se používají zejména k léčbě lepry a dalších onemocnění. SVS nedisponuje informacemi, v kterých konkrétních zemích je použití léčivé látky dapson povoleno u potravinových zvířat, nicméně v potravinách dovážených do EU se tato látka vyskytovat nesmí. Výskyt reziduí dapsonu v potravinách nebyl v ČR dosud zaznamenán.

 

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS 

 Zdroj: SVS