Bezpečnost potravin

Snadný a praktický test zjistí, zda vám zaberou antibiotika

Vydáno: 29. 11. 2023
Autor: Gate2Biotech

Foto: Shutterstock

Mikrobiální rezistence vůči antibiotikům je v dnešní době přímou příčinou úmrtí asi 1,3 milionů lidí ročně. Rezistence se šíří kvůli užívání antibiotik, které působí jako mocný selekční faktor. Pokud jsou antibiotika užívána zbytečně, situaci to zhoršuje.

Velký význam pro prevenci šíření rezistencí mají testy, které zjišťují, jak je konkrétní patogen citlivý na antibiotika. Takové testy již existují, ale jsou velmi pomalé. Typicky trvají přes 20 hodin. Proto je velká poptávka po rychlých testech rezistencí, aniž by ale rezignovaly na spolehlivost.

Ye Ai ze Singapore University of Technology and Design’s (SUTD) a jeho tým nedávno vyvinuli mikrokapalinovou platformu založenou na elektrické impedanci, která rychle a přesně zhodnotí rezistence na antibiotika u patogenu.

V dnešní době se pro určení rezistence patogenu používají metody založené na kulturách, které jsou manuálně komplikované a časově náročné. Jejich nezbytnou součástí je růst kolonií patogenu, což vyžaduje čas. Výsledky bývají  k dispozici za 18 až 24 hodin a jsou hodnocené vizuálně a subjektivně.

Ai a jeho kolegové vytvořili zmíněnou metodu s mikrokapalinovou platformou, která umožňuje rychlé testování rezistence (AST, Antimicrobial susceptibility testing). Tato metoda využívá měření permeability buněčné membrány testovaného patogenu po vystavení vlivu antibiotik.

Jak vysvětluje Ai, změnu permeability buněčné membrány patogenu lze jejich novou metodou detekovat již 30 minut po aplikaci antibiotik, a tak není nutné vyžadovat použití časově náročných kultivací bakterií.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj obrázku: SUTD

Více informací naleznete zde: Will this antibiotic work for you? A quick and easy method of testing antimicrobial susceptibility (phys.org)

Zdroj: Gate2Biotech