Bezpečnost potravin

Setuza údajně zpracovává kontaminovaný olej, podnik to odmítá

Vydáno: 26. 2. 2003
Autor:

olej, povodně, SZPI, propouštění zaměstnanců, Nemethovy pohledávky, ČSOB, IPB

Potravinářská firma Setuza údajně podle anonymního dopisu, který je adresovaný premiéru Vladimíru Špidlovi a jenž obdržely některé další úřady a média, používá při výrobě potravin olej kontaminovaný povodněmi. Setuza to odmítá a tvrdí, že olej používá pouze pro technické účely. Podnět šetří Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Anonymní dopis na hlavičkovém papíru Setuzy, který má ČTK k dispozici, obdržel také ústecký hejtman Jiří Šulc. O dopise již informoval ústeckou pobočku Státní zemědělské a potravinářské inspekce. „Inspekce už zahájila příslušnou prověrku,“ uvedl Šulc. Dodal, že občané nemají důvod k panice.

Mluvčí SZPI Daniela Kolejková ČTK řekla, že inspekce začala v Setuze šetřit ve čtvrtek. Výsledky by měla mít k dispozici příští týden. Dodala, že SZPI dostala, na rozdíl od jiných institucí, dopis podepsaný. Odmítla však sdělit kým.

Podle mluvčí firmy Marie Logrové jsou informace, že Setuza vyrábí potraviny z oleje znehodnoceného povodněmi, lživé. Dodala, že povodně zasáhly sklad olejů v Olšinkách a olej byl s největší pravděpodobností kontaminován. „Přísné hygienické předpisy nám nedovolí zpracovat tento olej pro lidskou výživu, což firma striktně dodržuje,“ uvedla. Dodala, že firma má z konce loňského roku nezávislé rozbory svých výrobků, které byly negativní. Vedení firmy pak podle ní připravuje trestní oznámení na neznámého pachatele.

Mluvčí uvedla, že charakter dopisu připomíná stejného pisatele jako u dřívějších podobných dopisů. Ty podle Logrové šetřila policie, ale odložila je jako neodůvodněné. Dodala, že se ve všech případech prolíná spojení bývalého vrcholového managementu společnosti, který dnes podniká ve stejném oboru jako Setuza, se současnými zaměstnanci firmy. „Právě bývalé vedení firmy způsobilo Setuze řadu vážných problémů a škod,“ dodala.

Podle anonymního dopis má údajně firma problémy a jako příklad připomíná propouštění asi desetiny zaměstnanců či případ tzv. Nemethových pohledávek. Jde o pohledávky právníka Věslava Nemetha za ČSOB, jejichž část si Setuza koupila a započetla proti úvěru 1,8 miliardy korun u ČSOB. Úvěr, který ČSOB získala po převzetí IPB, Setuza včas nesplácela. ČSOB chtěla proto firmu poslat do konkurzu. Konsolidační agentura, která spravuje aktiva IPB, to ale bance nedoporučila.

Autor, který údajně mluví za většinu pracovníků firmy, pak předsedu vlády upozorňuje, že mu jde o záchranu firmy.

Martin Jonáš (ČTK)

e-mail: info@iceu.cz ;
http://www.evropska-unie.cz ;

ICEU-EkoList, 24.2.2003 (Mik)